Cilt güzelliğinin sırrı...

Cilt güzelliğinin sırrı...
Cilt güzelliğinin sırrı...
Doktor Hande Bozatlı'ya göre cilt sorunlarının temelinde yanlış eğitim ve bilgilendirme yatıyor. Oysa yapılacaklar çok basit. Güzelliğin sırrı bakımda, temizlikte. İşte Bozatlı'nın cilt bakımı önerileri...

Çağımızda genç ya da yaşlı bir çok insan cilt sorunlarıyla uğraşıyor. Bu kimi zaman sivilce, kızarıklık gibi problemler kimi zaman da kırışıklıklar oluyor.

Hepimizin istediği ortak. Güzelliğin yansıtıcısı olarak pürüzsüz, kırışıksız, sağlıklı bir cilt. Ama bu o kadar da kolay değil. Genetik, beslenme ve çevresel faktörler gibi bir çok etken var, cildin sağlığını ve görünümünü bozan.

Gazeteler, televizyonlar, web ve sosyal paylaşım siteleri gibi her geçen gün daha da fazla çeşitlenen kitle iletişim araçları vasıtasıyla neredeyse her gün cilt bakımıyla ilgili yeni bir yöntem, yeni bir öneriyle karşılaşıyoruz.

Ancak hangi madde yararlı hangisi zararlı, ne yapmalı,  ne kullanmalı bir süre sonra doğrularla yanlışlar birbirine karışıyor. Kaynak gösterilmeksizin yayınlanan bu önerilerin bir çoğu kafa karışıklığına neden oluyor. Ve sonuçta cildimiz yarardan çok zarar görebiliyor.

CİLT SORUNLARINI PUDRA İLE GİZLEMEK ÇARE DEĞİL
Genel bir değerlendirme yapması için cilt bakımı ve yaşlanması ve anti-aging konusunda İstanbul’un önde gelen uzmanlarından Hande Bozatlı’ya cilt bakımının önemini ve önerilerini sorduk.

Hande Bozatlı, sorunlarının temelinde yanlış eğitim ve bilgilendirme olduğunu  düşünüyor. “Ergenlikten itibaren bizler yüzümüzdeki sivilceleri, kızarıklıkların oluşumunu nasıl engelleyeceğimizi ya da oluşmalarına neden olan sebepleri öğrenip onlarla nasıl savaşacağımızı değil de, nedense hep onları nasıl kapatacağımızı, hangi pudra ile gizleyeceğimizi öğreniriz” diyor.

Bozatlı’ya göre “Günlük yaşamda cilt yoğun bir şekilde kirli hava ve toza maruz kalıyor. Gün içerisinde maruz kaldığımız güneş ışınları ve sigara da çeşitli oksidanları oluşturup erken yaşlanmamıza sebebiyet veriyor. Cildimizin sağlıklı kalmasını sağlamak için yapılacak en önemli şeylerden biri uygun bir temizleme ürünü ile sabah akşam cilt temizliği yapmak.

Böylece oluşmuş fazla yağ, ölü deri, bakteri, mantar ve çevresel kirler ortadan kalkıyor. Nemlendirici ürünler ise temizleme ajanlarının neden olduğu bariyer hasarını en aza indirmek için ve cildin nem ihtiyacını karşılamaya yarar”.

Bozatlı’nın dikkati çektiği bir diğer nokta da temizleme ve nemlendirme ürünlerinin gelişigüzel kullanımına yönelik. Çünkü hava kirliliği, stres, makyaj kalıntıları kadar, yanlış kozmetik ürünlerinin kullanılması da cilde zarar verebiliyor.

Aslında yapacaklar basit:

*Doğru ürün kullanım konusunda uzman doktorlardan tavsiye alınacak.

Düzenli cilt bakımı yapılacak ve  doğru nemlendirici kullanacak ve  bunları eczane, lisanslı parfümeri gibi güvenli yerlerden alınacak. Markasız, açık ürünlerden kaçınılacak.

*Gün içinde cilt bakımı için 10-15 dakikalık kısa bir bakım süresi ayrılacak.

*Sonuç aynaya baktığımızda mutlu edecek sağlıklı ve canlı bir cilt.

Bir sonraki yazımızın konusu ise cilt yaşlanması, nedenleri ve nasıl önleneceği...