Cilt problemleriyle ilgili bilinmesi gerekenler

Cilt problemleriyle ilgili bilinmesi gerekenler
Cilt problemleriyle ilgili bilinmesi gerekenler
Kadın erkek, genç yaşlı hiç kimse yüzünde sivilce çıkmasından hoşlanmaz. Ama bazen ergenlikte başlayan bu sorun uzun yıllar sürebilir. İnatçı sivilcelerle boğuşma sürecinde hijyen ve kişiye özel tedavi birinci koşul. Sizin için uzmanların tavsiyesi 6 temel adımı bir araya getirdik...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

1. Başkalarında işe yarayan ilaçlar veya uzman ellerden çıkmayan tarifler sizin cildinize uygun olmayabilir.
Cilt problemleri kişiye özel çözümler gerektirir. Bu sebeple de etraftan duyulan ilaçları cildinize uygulamanız problemlerinizi arttırabilir.

2. Cilt problemlerinin çözümü için diğer sağlık problemlerinde olduğu gibi doktora başvurmanız gerekir.
Sivilce, isilik veya egzama gibi cilt rahatsızlıklarını diğer sağlık sorunlarında olduğu gibi ciddi bir şekilde ele alınmalıdır. Doktora gitmekten kaçınmak sorunların yayılmasına veya iyileşme sürenizi uzatmanıza sebep olabilir.

3. Problemli bir cildin sebebi daha ciddi hastalıklar olabilir.

Cildinizi iç organlarımızın bir yansıması olarak görmelisiniz. Özellikle karaciğer ve sindirim sistemindeki sorunlar cildinize de yansır. Cilt problemlerinizin sebebini öğrenerek daha kolay çözüm yolundansa daha etkili çözüm yolunu seçmiş olursunuz.

Sağlıklı dişler için 7 besin

4. Cilt temizliğinizi sadece yıkamak olarak algılamayın.
Her sabah ve akşam yüzünüzü yıkamanız çoğu zaman yeterli olmayabilir. Gece boyunca yüzünüze değen yastık kılıfınızı sıkça değiştirmeniz ve spor yaptıktan veya terledikten sonra duş almanız da gerekir. Aynı zamanda terli kıyafetlerinizi bir sonraki giyişinizde yıkamadan giymek bakteri oluşumunu hızlandırdığı için yapılmaması gereken bir davranıştır.

5. Cildinizin suya ihtiyaç duyduğunu unutmayın.

Işıltılı bir cildin en önemli gereksinimlerinden biri de sudur. Sağlıklı bir cilt için su içmeye özen gösterin. Günlük su ihtiyacınızın ne olduğunu en iyi siz anlarsınız, vücudunuzu dinlemeye çalışarak ne kadar miktarda su içmenin size yararı olduğunu görmeye çalışın.

6. Gün boyunca ellerinizin sürekli olarak bakteri ve virüslere maruz kaldığını unutmadan hareket edin.
Eğer ellerinizi yıkamadıysanız yüzünüze değdirmeyin ve soyulan veya kanayan bir yeriniz varsa oraya dokunmamaya çalışın.