Çorba diye küçümseme onun da tekniği var

Çorba diye küçümseme onun da tekniği var
Çorba diye küçümseme onun da tekniği var
Çorbanın insanı rahatlatan bir yanı da var. Hastalıkta sağlıkta, her mevsim, her öğün içilebiliyor ve ondan hiç bıkılmıyor. Her kültürün de kendine has çorba teknikleri ve çeşitleri var.
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

19’uncu yüzyılın başında ünlü Fransız gastronom Grimod de la Reyniére, ‘Yemeği başlatan çorba, bir operanın açılışı ya da bir evin girişi gibidir, daha sonra hangi yemeklerin geleceği konusunda bize fikir verir’ demiş. Gerçekten de ünlü şeflerden, amatör yemek tutkunlarına çorba yapmak çok önemlidir. O yüzden de olumsuz, karışık bir şeyi anlatmak için kullanılan ‘çorba gibi’ deyimini hiç sevmem.

Çorbanın tarihi insanoğlunun ateşi bulup, yerleşik düzene geçtiği kap kaçak yapmaya başladığı çağlarda başlıyor. Keşfiyle ilgili doğudan batıya rivayetler de çok. Yüzyıllar içinde kimi zaman en görkemli sofraların giriş yemeği olmuş, kimi zaman elde ne malzeme varsa onunla yapılan ana yemek.

Çorbanın insanı rahatlatan bir yanı da var kuşkusuz. Hastalıkta sağlıkta, her mevsim, her öğün içilebiliyor ve ondan hiç bıkılmıyor. Her kültürün de kendine has çorba teknikleri ve çeşitleri var. Bir dünya çorba derlemesi yapılmaya kalkışılsa günün birinde eminim binlerce sayfa olur...

ÇORBA TEKNİKLERİ

Brokoli ezme çorba
Çeşitler bol olsa da çorba yapımında unlu, taneli ve ezme olmak üzere üç temel teknik var. Su yerine kullanılan et ve kemik suları ise lezzeti arttırıyor. Tabii son yıllarda özellikle vejetaryenler için çorba yapımında sebze suları da kullanılıyor.


Terbiyeli tavuklu çorba
Unlu çorbalar meyane dediğimiz yağla unu kavurduktan sonra et suyu, süt ya da yoğurtla karıştırarak ya da çiğden tarhana yöntemiyle yapılıyor. Ardından baklagiller, et, balık, tavuk gibi elde olan malzemelerle zenginleştiriliyor.


Ezogelin taneli çorba
Taneli çorbalar ise genellikle et sularına baklagiller, şehriye, bulgur, pirinç gibi işlenmiş tahılların ilavesiyle yapılır. Mercimek ya da sebze gibi ezme çorbalar ise sebzelerin ya da baklagillerin piştikten sonra süzgeçten geçirilmesiyle elde ediliyor.


Ayrıca geleneksel mutfağımızda çorbaların limon, un, yumurta ya da sirke sarımsakla yapılan terbiyesi de çok önemlidir. Yöresel çorbalarımıza gelince onların çeşidi saymakla bitmez ama hepsinin tadı birbirinden lezizdir...

 


İLANDIR