Daha kıvrak bir zeka için 11 basit öneri

Daha kıvrak bir zeka için 11 basit öneri
Daha kıvrak bir zeka için 11 basit öneri
Güne su içerek başlamak, düzenli not tutmak, asansör yerine merdiven kullanmak, şekeri azaltmak gibi küçük değişikliklerle zihninizi geliştirebilirsiniz. İşte daha kıvrak bir zeka için herkesin yapabileceği basit şeyler...

RADİKAL - Akıl, doğduğumuz andan itibaren durmaksızın gelişir, esner, dünyamızı değiştirir. Öğrendiğimiz bilgiyi öncekilerle yoğurur, anlamlı bir hale getirir ve bize yeni ufukların kapısını aralar. Bu esnada bizim gündelik hayatımızda var olan, takip ettiğimiz, izlediğimiz, okuduğumuz, gördüğümüz her şey bilgilerin yeniden şekillenmesine yardımcı olur. Daha akıllı ve huzurlu yaşamak için zihnimize gönderdiğimiz her bilgiyi seçmek ve aklımızı şekillendirmek de bizim elimizde.
Zeki fikirler ortaya atmak için zihnin sahip olması gereken bazı vasıflar var. Mesela düşünme süreçlerini eğitebilmek, pek çok bilgiye sahip olmak ve bir sorun veya fikre odaklanmak. Tüm bunlar bir araya geldiğinde yaşam daha anlamlı hale geliyor.
Şimdi size sıralayacağımız ipuçlarıyla her gün zihninizi geliştirebilecek ve hayatınızı kolaylaştırabileceksiniz. 

1. Her sabah su için
Uyku boyunca vücudunuz susuz kalır. Sabah yataktan kalkar kalkmaz mutlaka bir bardak su için. Yarım saat içinde ikinci bardak suyunuzu da içtikten sonra kahvaltınızı yapabilirsiniz. Yapılan çalışmalar, su içmenin zihnin görevlerini tamamlamak için yeteneği artırdığını gösteriyor.


2. Çalışırken yeşil çay için
Çalışan insanın vazgeçilmez içeceği kahvedir ama zihni uyaran ve ona iyi gelense yeşil çaydır. Matcha yeşil çayı, içinde bulunan aminoasit sayesinde beyin dalgalarında artışa neden olur. Böylece uyku getirmez ve yaptığınız işe rahat odaklanmanızı sağlar.

Depresyona mahkûm olmamanın basit yolu
 

3. Gün boyu şeker kullanmayın
Şekeri tamamen hayatınızdan çıkarmanız esasında çok iyi olur. Fakat çıkarmakta zorlanıyorsanız, en azından gün içinde şekere olan odağınızı başka yöne kaydırın. Bazen çayınıza şeker yerine bal katarak ya da hiç şeker atmamayı deneyerek bile bir ilerleme kaydedebilirsiniz. Çok yüksek miktarda kullanılan şeker yüzünden beyin fonksiyonları iyi çalışmayabilir, haberiniz olsun.
'Sessiz katil' şekeri alt edebilirsiniz!
 


4. Sosyal medyaya günde iki defa bakın
Beyin, ona yüklediğiniz gerekli gereksiz her bilgiyi biriktirir. Gün içinde sosyal medya hesaplarınıza girdiğiniz an zamanın nasıl geçtiğini muhtemelen fark etmiyorsunuz. İyi ve kötü birçok habere maruz kalan beyninizi biraz dinlendirmek önemli. Kendinize bir süre belirleyin ve hesaplarınızı günde yalnızca iki kez ziyaret edin.


5. Dizi veya film izlemeyin, oyun oynayın
Televizyon izlemek pasif bir eylemdir, size bilgi aktarılırken siz sadece bakar ve izlersiniz. Televizyon izlemek yerine zihninizi çalıştıracak oyunlar oynayabilirsiniz. Araştırmalar gösteriyor ki, Super Mario oyunu bile beynin gelişiminde önemli bir etkiye sahip.


6. Televizyon izlemek yerine kitap okuyun
Kitap okumak, tıpkı video oyunundaki gibi zihninizin ve hayal gücünüzün gelişmesine yardımcı olur. Karakter ve mekânları aklınızda canlandırdığınızda imgesel dünyanız genişler ve bu da sosyal ilişkilerinize yansır.


7. TED konuşmalarını izleyin
Son yılların ilham veren konuşmalarını düzenli olarak izlemek ufkunuzu açar. Farklı konu başlıklarında öncü isimlerin kısa ve çarpıcı konuşmaları arasında kendinize uygun olanları haftada birkaç kez izleyin. Yeni bilgi ve fikirler her zaman öğreticidir.


8. Küçük egzersizler yapın

Beden ve zihin birbirine sağlam iplerle bağlıdır. Gün boyu sadece zihni çalıştırmak yetmez, bedenin hareketi de zihninizi açar. En basitinden asansör yerine merdiven kullanın, gün içinde esneme hareketleri yapın. Bu küçük hareketler bile sizi daha dinç hissettirecek.;

Ofis Kası: Çok çalışanların yeni modası

9. Sizinle aynı fikirde olmayanlarla konuşun
Herhangi bir konuda aynı doğrultuda düşünmediğiniz biriyle arkadaşça bir tartışmaya girin. Böylece hem fikirlerinizi savunur hem de haksızsanız da karşı tarafın savını dinlemiş olursunuz. Bu tip tartışmalar, kelime dağarcığınızı geliştirmekle kalmaz özgüveninize de iyi gelir.

10. Doğada yürüyün
Ormanda yapacağınız bir yürüyüş kaslarınızı kuvvetlendirirken beyninize de güçlü bir uyarıda bulunur. Oksijen iyi gelir, doğa insan zihnini sakinleştirir ve yürümek, kan dolaşımınızı hızlandırır. Öğle aranızda parkta yapacağınız kısa bir yürüyüş bile gününüzü güzelleştirebilir. Ayrıca yürüyüşlerinizin ne kadar işe yaradığını görmek, kaç kalori yaktığınızı bilmek isterseniz FitWell'in adım sayar özelliğini kullanabilirsiniz.


11. Planlı yaşayın

Her zaman yanınızda küçük de olsa bir not defteri olsun. Program yapmak ve aklınıza bir fikir geldiğinde not almak hem merak duygunuzu hem de mantıklı düşünme yetinizi geliştirir. Gün sonunda ertesi günün programını yazın. Bu, üretkenliğinizi artıracaktır.