Demek ki Münhasır'ın bir bildiği var!

Demek ki Münhasır'ın bir bildiği var!
Demek ki Münhasır'ın bir bildiği var!
İstanbul'da açılan ve kapanan yerlerin serüveni hiç bitmez... Halep Pasajı'ndaki Cafe Krepen'in yerine iyi bir ekiple açılan Münhasır Et & Kebab'ın yolu açık olsun...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Halep Pasajı’nın içindeki Cafe Krepen İstiklal Caddesi’nin kalabalığından en güzel kaçış noktalarından biriydi 20 yılı aşkın süre. Sakin bir toplantı mı, sinema öncesi ya da sonrası bir şeyler atıştırma mı, gönül rahatlığıyla gidebilirdiniz. Işıklı tabelasını takip edip merdivenlerden yukarı çıktığınızda adeta bir vaha gibi gelirdi.

Sonra nedense bir değişim geçirdi, geç saatlerde kulübe dönüştüğünü söylediler. Ardından da bu yılın başında kapandı. Neyse ki özellikle geniş terasıyla vazgeçilmez olan, hem de tarihi bir pasajda olmanın keyfini yaşatan mekan bir başka ad ve konseptle Münhasır Et & Kebap olarak konuklarını ağırlamaya devam ediyor.

Ne yapalım değişim ve dönüşüm çağındayız. Yeter ki yeni açılan yerler eskisini aratmasın. Mutfağın başında İstanbul’un Göztepe Yüzevler Kebapçısı, Maltepe Işıkhan, Tavacı Recep gibi kebapçılarını açan, Adanalı ünlü usta Selman Altunkaynak varmış.

Belli ki, Münhasır’da da Adana’dan Urfa’ya uzanan coğrafyadan gerçek bir kebap şöleni olacak. Yaprak ciğeri de iyi yaparlarsa kısa sürede müdavimleri oluşabilir.


Tanıtım metinlerinde “Sunduğumuz her yemekte, taze ve mevsiminde sebzeler, katkı maddesi içermeyen saf zeytin yağı, özel olarak temin ettiğimiz %100 kuzu, dana ve tavuk eti gibi ürünler kullanılmaktayız” diyorlar.

Demek ki bir bildikleri var, her yerde %100 dana, tavuk ve kuzu kullanılmıyor. Bu da her kebapçıdan içeriye adım atarken aklımızda olsun!