Dünya Pancake Günü'nü biliyor musunuz?

Dünya Pancake Günü'nü biliyor musunuz?
Dünya Pancake Günü'nü biliyor musunuz?
Dünya Makarna Günü, Uluslararası Kahve Günü ya da Dünya Rakı Günü... Yeme-içmenin de özel günleri olur...

Dünya Makarna Günü: 25 Ekim. Dünya Makarna Günü ilk kez 1995 yılında Roma ‘da yapılan 1. Dünya Makarna Kongresi’nde Türk delegasyonu tarafından önerilmiş ve 1997’de de Amerika’da yapılan ikinci toplantıda kabul edilmiş. Kutlamalar her yıl bir ülkede yapılıyor.

Dünya Pancake Günü: Paskalyadan önceki salı günü kutlanan bu günün geçmişi çok eskiye dayanıyor. Önceleri sadece bir pagan geleneği olarak kutlanırken zamanla uluslararası bir gün haline gelmiş.

Dünya Su Günü: 22 Mart. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1993’te kabul edilen Dünya Su Günü ise suyun önemini vurgulamak için kutlanmaya başlanmış. O zamandan beri ise her 22 Mart, Dünya Su Günü olarak kabul ediliyor.

Uluslararası Kahve Günü: 29 Eylül. Bu günün ilk olarak ne zaman kutlanmaya başlandığı tam olarak bilinmese de Japonya’da 1983’ten beri kutlanıyor. Günün amacı ise adil kahve ticaretinin önemi vurgulamak ve kahve üreten çiftçilerin haklarını savunmak.

Dünya Vejetaryenler Günü: 1 Ekim. İlk kez Kuzey Amerika’da kutlanan daha sonra da Uluslararası Vejetaryenler Birliği tarafından benimsenen bu günde vejetaryenlik farkındalığı arttırılmak isteniyor.

Dünya Yemek Günü: 16 Ekim. Açlığı yok etmek ve beslenme şartlarını iyileştirmek amacıyla 1943’te kurulan Gıda ve Tarım Örgütü’nün savunduğu değerlerin yayılması amacıyla kutlanıyor.

Dünya Rakı Günü: Aralık’ın ikinci cumartesi günü 2006 yılından beri yurt içi ve dışında Dünya Rakı Günü olarak kutlanıyor. Genellikle rakı severler meyhanelerde toplanıyor. 2014 yılında coşkulu bir biçimde Adana’da Kazancılar Çarşısı’nda beş bin kişilik sokak sofraları kurularak kutlanmıştı.

Uluslararası Bira Günü: Ağustos’un ilk Cuma günü. ABD’nin California eyaletinde ilk kez 2007’de kutlanan gün kısa zamanda tüm dünyaya yayılmış. Dünya bira gününün en büyük özelliği ise arkadaşlara bir bira hediye ederek kutlayabilmek.