Dünyaca ünlü iki şef, unutamadıkları yemekleri İstanbul'da yemiş

Dünyaca ünlü iki şef, unutamadıkları yemekleri İstanbul'da yemiş
Dünyaca ünlü iki şef, unutamadıkları yemekleri İstanbul'da yemiş
İngiliz The Guardian gazetesinin ünlü şef ve yemek yazarlarına sorarak hazırladığı '2015'te yedikleri en iyi lezzetler' listesine Türkiye, iki ayrı adresle girdi. Çiya'da kuzu yahni ile üzümlü ve baharatlı pilav, Sultanahmet Köftecisinde köfte-ekmek, dünyaca ünlü iki şefin bu yıl tadı damaklarında kalan yemekler olmuş...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - İngiltere’nin önce gelen gazetelerinden The Guardian’ın pazar günleri çıkardığı Observer Gazetesi’nde dünyaca ünlü şeflere "2015 yılında yediğiniz en iyi yemek neydi ve neredeydi?" diye sormuşlar. 'Dünyanın En İyi 50 Restoranı' listesinin üçüncü sırasında olan üç Michelin yıldızlı Noma’nın şefi Rene Redzepi ve Londra’daki ünlü Hint restoranları Gymkhana ile Michelin yıldızlı Trishna’nın sahibi ve şefi Karam Sethi bu yıl unutamadıkları yemekleri İstanbul’da yediklerini anlatmış.
Rene Redzepi’nin (alttaki kare) seçtiği yemek, Musa Dağdeviren’in neredeyse tüm dünyaya kendini kanıtlamış restoranı Çiya’dan. Kurutulmuş vişneli kuzu yahni ve yanında otlu, baharatlı pilav. Redzepi “Çiya benim için mükemmel restoranın tanımı” diyor. Ve Çiya’ya giderken Kadıköy çarşısındaki asılı patlıcan kurularının, sardalyeleri, midyelerin de gözünün önünden gitmediğini söylüyor.

Karam Sethi (alttaki kare) ise bu yıl ilk kez geldiği İstanbul’da Sultanahmet Camisi'ni ziyaret ettikten sonra gittiği Sultanahmet Köftecisi’nde yediği kömür ateşinde ızgara köftenin tadını unutamamış. Izgaradan çıkar çıkmaz ekmek ve acı biber sosuyla önlerine gelen köftelerin yağ ve et oranı dengesine,  yumuşaklığına hayran olmuş.
30’a yakın kişi arasından iki ismin unutamadığı yemeklerin İstanbul’dan ve geleneksel mutfağımızdan lezzetler olması, ikisinin de lüks restoranlar arasında olmaması düşünmeye değer! Ayrıca listedeki diğer seçilen unutulmayan lezzetlerin de büyük bir çoğunluğu de basit ve yalın tatlar, yerel yemekler ya da ürünler...

LİSTEDEN
Londra’daki Ottolenghi ve Nopi’nin sahibi ünlü şef Jotam Ottolenghi’nin unutamadığı yemek, New York’ta Russ&Daughters’ta sabah kahvaltısında yediği soğanlı ve hardallı Ringa balığı turşusu.
Yine 'Dünyanın En İyi Restoranları' listesinin ilk sıralarında yer alan San Sebastian’daki Arzak Restoran'ın şefi Elena Arzak’ın tadı damağında kalan şey ise İspanya’nın Bask Bölgesi’ndeki Urbia Dağlarında yapılan İdiazabal peyniri.
Londra’nın son on yıldır en iyi restoranları listesinden inmeyen River Cafe’nin sahibi ve şefi Ruth Rogers ağustos sonunda ailesi ve arkadaşlarıyla gittiği Toscana’da topladığı ve hemen sarımsak ve kekikle harmanlayıp fırında pişirdiği Porçini mantarlarının tadını unutamamış.