Dünyanın en iyi kadın şefini çok iyi tanıyorsunuz!

Dünyanın en iyi kadın şefini çok iyi tanıyorsunuz!
Dünyanın en iyi kadın şefini çok iyi tanıyorsunuz!
Gişe rekorları kıran Disney/Pixar animasyonu 'Ratatuy'a (Ratatoulille) ilham veren Fransız şef Héléne Darroze, İngiliz Restaurant dergisi tarafından 2015 yılının en iyi kadın şefi seçildi.
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

48 yaşındaki ünlü şef Héléne Darroze’nin biri Paris, diğeri Londra’da Connaught Hotel’in içindeki olmak üzere adını taşıyan iki restoranı da iki Michelin yıldıza sahip. Darroze ödülünü haziran ayında yapılacak ‘The World 50 Best Restaurants/ Dünyanın En İyi 50 Restoranı’ ödül töreninde alacak.

Darroze, ödülü aldığı ilan edildikten sonra yaptığı açıklamada “Dünyada bu kadar çok yetenekli kadın şef varken aralarından seçilmem beni çok onurlandırdı. Umarım bu ödül benim kızlarım da dahil genç kadınları etkiler, onlar da benim gibi kendi arzularının peşinden giderler” demiş.


Vietnam’lı iki kız çocuğunu evlat edinen, çocuklarını tek başına büyüten Héléne Darroze, mutfaktaki başarılarıyla 2007’de gişe rekorları kıran Disney/Pixar animasyonu ‘Ratatuy’a (Ratatouille) da ilham vermişti. Filmin kahramanı Colette, “Seçkin (haute cuisine) mutfak kuralları, aptal yaşlı adamlar tarafından yazılmış modası geçmiş bir hiyerarşiye sahiptir. Kurallar da kadınların bu dünyaya girmesine engel olmak için yapılmıştır. Ama ben hala buradayım, bu nasıl mümkün oldu? Çünkü ben bu mutfağın en sert aşçısıyım” der. Ancak onu yakından tanıyanların söylediğine göre Darroze ilham verdiği karakter gibi hiçbir zaman saldırgan bir mutfak geleneğine sahip olmaz. Yumuşak ve sevecendir.Dördüncü kuşak bir şef olan Héléne Darroze, yemek pişirmeye 12 yaşında ailesinin verdiği akşam yemeği davetlerine tatlı yaparak başlar. Üniversitede işletme eğitimi aldıktan sonra da 1990 yılında efsanevi şef Alain Ducasse’ın Monaco’daki Le Louis XV adlı restoranında çalışır. Üç yıl sonra da ailesinin restoranının başına geçer. Restoran mali güçlüklerden dolayı 1999’da kapanınca Paris’te kendi adını taşıyan bir restoran açar. 2001’de ilk Michelin yıldızını alır. 2003’te ikincisi gelir.
2008’de Londra’da Gordon Ramsey’in şirketine ait daha önce bir diğer ünlü kadın şef Angela Hartnett’in çalıştığı Connaught’ın şefliğini de üstlenir. Restoran 2009’da ilk, 2011’de de ikinci yıldıza layık bulunur.


Ne diyelim Darroze’yi kutluyoruz, dileğimiz Türkiye’de de dünyaca ünlü, azimli ve güçlü kadın şeflerin çıkması...