Elleriniz altın olsun!

Elleriniz altın olsun!
Elleriniz altın olsun!
Hafta sonu YESAM'ın Nar Lokantası'nda düzenlediği 'Balkan Mutfağı'na Bakış' adlı geceye damgasını Boşnak böreği ve dansları vurdu. Börekleri yapan Necibe ve İsmet Hanım'ın elleri altın olsun!
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Yolculuk hep bir yere yapılmaz ya bazen özlediğimiz şeyleri yaşadığımız yerde de yaşatabiliriz. Hele bu yolculuk Balkanlara ise işimiz çok daha kolay olur. 

Balkanlardan 19’uncu yüzyılın ikinci yarısından başlayıp 1990’lara dek yoğun biçimde süren göçler nedeniyle Trakya başta olmak üzere Marmara bölgesinde muhacir, göçmen mahallesi olmayan kent kasaba yok gibiydi.
Arnavutluk, Bosna, Kosava, Makedonya diye uzayıp giden Balkan coğrafyasından gelenler yemek başta olmak üzere kültürlerini, geleneklerini hiç unutmadılar. Zaten göçmen kültürünün doğasında olan unutmama unutturmama anlayışı sayesinde değerlerini yeniden üreterek kendilerinden sonra gelen kuşaklara taşıdılar.

Geçen cumartesi akşamı Nurosmaniye’de Armaggan Binası’nın içinde yer alan Yemek Sanatları Merkezi YESAM’da Balkanlara Bakış başlıklı bir seminer verildi. Balkan göçmeni ünlü şef ve yemek araştırmacısı Vedat Başaran ve araştırmacı gazeteci yazar Nedim Atilla Balkan kültürü ve yemeklerini anlattılar.

Vedat Başaran’a göre Balkan göçmenleri o kadar geleneksel tariflerine sadık ki bazen Anadolu’da herhangi bir bölgeye ait bir yemeğin orijinali bile bu bölgede bulunabiliyor. Çünkü aslında bu Balkanlarda yaşayanların büyük bir bölümü bir zamanlar Anadolu’dan göçenler. Geldikleri yörenin yemeklerini de yüzyıllarca koruyarak yaparak yaşatmışlar.

Türkiye’ye göçtükten sonra da bu geleneklerini sürdürmeye devam etmişler ve ediyorlar. Cumartesi akşamı bunun çok güzel bir örneğini deneyimledi YESAM’a gelenler.

Sohbetin ardından bir üst kata çıkılarak Nar Lokantası’nda biberli süt turşusu soka başta olmak üzere terbiyeli çorbasıyla, böreğiyle, mantısıyla, köftesiyle Balkan coğrafyasına özgü yemekler yendi, içkiler içildi. Müzikleri dinlendi, danslar edildi.


Balkan coğrafyasının börek çeşitleri bu gece için Pendik’teki ünlü Balkan Lokantası Sancak’ın/ Sandzak mutfağından gelen Necibe ve İsmet hanımlar tarafından yapıldı ve sıcak sıcak sunuldu.

Boşnak böreği bol tereyağı ve çok az sıvı yağ ilave edilerek yoğurulan hamurdan elle açtıkları yufkayla yapılıyor. Kıymalıysa sadece börek deniyor. Ispanaklıysa Ispanak böreği. Yapımı oldukça zahmetli ama tadı da bir o kadar güzel. Balkan ülkelerinde yemek beğenildiyse sofradan kalkarken evin hanımına ‘Ellerin altın olsun’ denirmiş.

Biz de tüm mutfak ekibine elleriniz altın olsun diyerek kalktık sofradan...

Türk Kültür Vakfı, YESAM ve Nar Gurme’nin düzenlediği bu yemekler ayda bir tekrarlanıyor. Sırada suyun öte yanından Sakız mutfağı, Ermeni mutfağı, Çerkez mutfağı gibi bu topraklarda var olan kültürler ve yemekleri var.

Bu etkinliklere gördüğüm kadarıyla talep büyük.