Enginar: Bir sebzeden çok daha fazlası...

Enginar: Bir sebzeden çok daha fazlası...
Enginar: Bir sebzeden çok daha fazlası...
Adeta bir sebze değil ilaç, karaciğerden, safra kesesine bir çok organı iyileştirici özelliğe sahip. Aynı zamanda hem zayıflatıyor hem de çok önemli bir afrodizyak. Karşınızda enginar...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

“Bir zamanlar Zinari adasında yaşayan güzel bir kız olan Cynara’yı kardeşi Posedion’u ziyaret eden tanrıların tanrı Zeus görür ve çok beğenir. Alıp yanında Olympos’a götürür: Ancak annesine bile veda edemeden tanrılar katına giden genç kız bir ara izinsiz olarak adasına geri döner. Ancak bunu duyan ve çok kızan Zeus tarafından enginara dönüştürülerek yeryüzüne geri gönderilir. Enginarın bitkilerin en güzeli, duruşuyla adeta bir sanat eseri gibi olmasını bu efsane açıklıyor mu dersiniz?

Bu bilgileri alıntıladığım ‘Boğaz Derdi’ adlı kitabın yazarı Ahmet Uhri, enginar sözcüğünün dilimize Yunancada enginar için kullanılan ‘kinara’ sözcüğünden geldiğini söylüyor. Zaten Bizans’ta da kinara olarak adlandırılan enginarla ilgili inanışlar var. Enginar tazeyken yendiğinde güçlendirici yararlı bir besin kaynağı kabul ediliyor.

15.yüzyıldan itibaren batı tarafından da keşfedilen enginar bu dönemden itibaren afrodizyak olarak da ünlenir, hem kadın hem de erkeklerde uyarıcı etkisi yaptığına inanılır. Bu yüzden de bir çok Avrupa ülkesinde kadınların yemesi yasaklanır.


Enginarın yine bu yıllarda karaciğer hastalıklarına da iyi geldiği keşfedilir. Amerika’nın enginarla tanışması ancak 20.yüzyılda olur ama 1948 yılında ilk Enginar Festivali yapılan ve ‘Enginar Güzeli’ seçen ülke de o olur. İlk enginar güzeli ise Norma Jean Mortenson yani efsane oyuncu Marilyn Monreo’dur.

Efsanelerden ve anılardan bilimsel gerçeklere geçecek olursak yapılan bilimsel araştırmalar sonucu enginarın yapraklarında bulunan ‘cynarin’ adlı maddenin karaciğeri onarıcı etki yaptığı kanıtlandı. Enginar karaciğeri rahatlatıyor, fonksiyonlarını destekliyor ve karaciğer bozukluklarının tedavisinde etkili oluyor.

Enginarın yararları karaciğerle de sınırlı değil. Sindirimi destekliyor, hazımsızlığa iyi geliyor. Safra salgılarının artmasını sağlıyor ve zayıflamaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda çok düşük kalorili ve yüksek lif içeriyor. Yaprakları da folik asit deposu. Kısacası mevsiminde soframızdan eksik etmememiz gereken bir besin.

Ancak bizde genellikle çok yanlış ya da eksik tüketiliyor. En yararlı yeri yaprakları atılıyor. Sadece çanak kısmı yeniyor. Gereksiz yere limon tuzunda tutuluyor ve çok pişiriliyor. Enginarı pişirerek yemenin yanı sıra mutlaka çiğ salatasını da yapmalıyız. Kısa bir süre limon suyu içine yatırarak beklettikten sonra ve ince şeritler haline keser hem başlı başına bir salata olarak hem de diğer yeşilliklerle karıştırırsanız en az pişmiş bir enginar kadar lezzetli bulabilirsiniz...

Kısaca özetleyecek olursak:
• Karaciğeri destekler
• Safra salgılarını arttırır, sindirimi kolaylaştırır
• Kolestrolü dengeler
• Ödem attırır
• Zayıflamaya yardımcıdır


İLANDIR

ENGİNARLI VE TAZE SOĞANLI PİLAV

MALZEMELER

·         2 tablet Knorr Tavuk Bulyon

·         2 su bardağı baldo pirinç

·         3 su bardağı sıcak su

·         3 yemek kaşığı Sıvı Becel Zeytinyağlı

·         3 adet enginar kalbi (önceden 20 dakika haşlanmış)

·         1 çay bardağı ince kıyılmış taze soğan

·         3 yemek kaşığı ince kıyılmış dereotu

·         1/2 limon suyu

HAZIRLANIŞI

1.       Geniş tabanlı pilav tenceresine sıvı Becel’i ekleyin.

2.       Soğuk suyla nişastası gidene kadar yıkadığınız pirinçleri tencereye atın.

3.       Ku¨çu¨k ku¨pler halinde kestiğiniz enginarları tencereye atın.

4.       İnce kıyılmış taze soğan ve limon suyunu ekleyin.

5.       2 tablet Knorr Tavuk Bulyon’u 3 su bardağı sıcak suda eritip tencereye ilave edin.

6.       Kısık ateşte 20 dakika pişirin ve 10 dakika dinlenmeye bırakın.

7.       Dereotunu ekleyin ve tahta kaşıkla hafifçe karıştırın.

8.       Sıcak servis edin.

Afiyet olsun...

İLANDIR