Et yerken düşündünüz mü?

Et yerken düşündünüz mü?
Et yerken düşündünüz mü?
Henüz biz kutlamıyoruz ama 'Meat Free Week/ Etsiz Hafta' dünya gündemine girmeye başlıyor. Hedef insanları vejetaryen yapmak değil, et tüketimimizi sorgulamamız. Kısa sürede gelişeceğinden eminim, zaten gelişmeli de...
Haber: MÜGE AKGÜN / Arşivi

Hiç et ve hayvansal ürün yemeden bir hafta geçirebilir misiniz?

Bu sorum tabii ki vejetaryenler için değil, sabah kahvaltısından yumurtası, peyniri, sucuğu, salamı ve pastırması, diğer öğünlerde kebabı döneri, hamburgeri, balığı, deniz ürünleri ve tavuğu eksik olmayanlar için...

Bu hafta yani 23-29 Mart tarihleri arası İngiltere ve Avustralya’da ‘Etsiz Hafta’ olarak kutlanıyor. Kurucuları Avustralyalı iki ünlü dergici kadın Lainie Bracher ve Melissa Hobbs. Amaçları  hızla artan insan nüfusunun aşırı et ve hayvansal ürünleri kullanarak kaynakları tüketiyor olmalarına dikkat çekmek.

Günlük diyete meyve ve sebzeleri daha çok dahil etmenin insan sağlığına yararlı olduğu zaten tartışmasız bir konu, Türkiye’de Etsiz Hafta daha kutlanmaya başlanmamış da olsa sağlığımızı ve dünyanın geleceğini düşünerek biz de kendi çevremizde yavaş yavaş başlatabiliriz.

Aslında bu Türkiye gibi sebze, meyve, baklagil ve tahıl ağırlıklı beslenme kültürü olan bir ülkede hiç zorluk ya da yoksunluk yaratacak bir beslenme tarzı değil.


Öte yandan bu haftanın beklentisi kimseyi ‘vejetaryen’ yapmak değil. Et tüketiminin üzerine düşündürerek etik ve sürdürülebilir şartlarda üretilen etlerin daha çok tüketilmesini sağlamak.

Bir haftalığına da olsa günün tüm öğünlerinden et ve hayvansal ürünleri çıkararak hem hızla artan dünya nüfusuna, hem kaynakların hızla azalmasına dikkat çekerken aynı zamanda bir taşla iki kuş vurmuş olacağız.

Bir haftalık detoks hem ruhumuza hem de vücudumuza hiç şüphem yok çok iyi gelecek. Ve belki de ardından diğer kalan 51 haftada daha az et ürünleri tüketme alışkanlığı kazanacağız...