Etli sıcak salataları meşhur

Etli sıcak salataları meşhur
Etli sıcak salataları meşhur
Salata son yıllarda öğle yemeklerinde en çok tüketilen yemek çeşidi ama bir süre sonra insanlar soğuk yemekten sıkılıyor. Ataşehir'deki Fesleğen etli sıcak salataları meşhur.

Dünya ve Türkiye mutfaklarından örnekler sunan Fesleğen Restoran Ataşehir’in kısa sürede aranılan mekanları arasına girdi. Fesleğen restoranın mönüsünde çöp şişi, katkısız köfteleri, fesleğenli tavuk dolması, meze çeşitleri ve kahvaltı yer alıyor.

Son dönemde ise özellikle kremayla sotelenmiş antrikot et parçaları, kapya sarı ve kırmız biber, lolorosso (kırmızı kıvırcık), çarliston biber ve çeri domatesle sunulan etli sıcak salatası ilgi görüyor.

Fesleğen’in sahibi Cihan Bakan, “Et ürünlerimizin tadını başka yerde bulamazsınız. Çünkü sadece bunun için Ataşehir’de kendi kasabımızı açtık. Etimizi kendi kasabımızdan alıyoruz. Menümüzdeki et seçeneklerini deneyen misafirlerimiz, sırrımızı sorar oldu” diyor.

Salata son yılalarda öğle yemeklerinde en çok tüketilen yemek çeşidi ama bir süre sonra insanlar soğuk yemekten sıkılıyor, üzerine ne malzeme koyarsanız koyun sıkıcı geliyor. Sıcak, yeni pişmiş bir et, hatta sebze ızgara bile bir anda salatanın tadını bir üst lezzete taşıyor. Genç şef Erdem Karagüllü’nün yanı sıra  işletme müdürü Mehmet Eryılmaz’ın güler yüzü ve makul fiyatlar da bu ilginin diğer öğeleri olmalı.

Fesleğen Restaurant, Tel: 0216 575 65 95/ 0216 575 53 00, www.feslegenrestaurant.com