Fark yaratırsan fark edilirsin: Bir dondurma ve kahve macerası

Fark yaratırsan fark edilirsin: Bir dondurma ve kahve macerası
Fark yaratırsan fark edilirsin: Bir dondurma ve kahve macerası
Yasemin&Tuncel İtalya, Hollanda ve İsveç'te aldıkları eğitimlerden sonra açtıkları dükkanlarında yaptıkları günlük dondurmaları ve çok özel kahveleriyle fark yaratıyor. Yasemin'e göre dondurma soğuk bir tatlının ötesinde bilimsel yapılması gereken ciddi bir ürün...  
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Biraz erken bir saptama gibi gelebilir ama seyahat eden, yeme-içmesine dikkat eden genç ve orta yaş grubundaki insanların çoğunlukla yaşadığı Göktürk yakın gelecekte gastronomi merkezi olabilir. Henüz farklılık yaratacak denli başarılı yerlerin sayısı çok fazla sayılmaz ancak olanı da hemen fark ediliyor. Bu özel yerlerden biri de sahiplerinin adını taşıyan Yasemin&Tuncel Roastery and Gelateria. Bir dondurmacı ve kahveci açmak için  Göktürk’ü seçen ikilinin öyküsü de dondurmaları ve kahveleri kadar özel.

MALMÖ-KOPENHAG-İSTANBUL 
Yasemin İsveç’te doğup büyür. Malmö Üniversitesi’nde pedagoji bölümünü bitirir ve bir süre İsveç’te sınıf öğretmenliği yapar.  Bu arada okuldan sonra da bir yıl boyunca İsveç’te kesme çiçek tasarımı eğitimi alır. Kopenhag’da çeşitli çiçek tasarım şirketlerinde çalışır.
Evlendikten sonra İsveç’i çok sevse de Tuncel’le beraber olmak daha ağır bastığı için İstanbul’ a taşınır. Tuncel ise Boğaziçi Kimya Mühendisliği bölümünde eğitimine başlar ama iki yıl sonra  Amerika’da ekonomi okumaya gider. Türkiye’ye döndüğünde de bir süre ailenin inşaat  şirketinde çalışır. Sonra bir başka hayalleri olan Cihangir’deki 18 odalı Witt Istanbul Hotel’i açarlar.

MONOCLE VE TYLER BRÛLÉ İLE DOĞAN KONSEPT
Dondurma ve kahve maceralarıysa üç yıl önce İtalya’da başlar. Bir gün Monocle dergisini okurken çok sevdikleri dondurma ile ilgili bir eğitimin İtalya’da verildiğini okurlar.  Hemen o kursa yazılıp İtalya’ya giderler. İlk kuru bitirdikten sonra dondurmanın aslında soğuk bir tatlının ötesinde çok bilimsel yapılması gereken ciddi bir ürün olduğunun farkına varırlar. Daha sonra İtalya’da başka eğitmenlerden de dondurmayı hiçbir katkı maddesi olmadan üretebilmenin eğitimlerini alırlar. Tüm bu eğitimler iki temel noktayı işaret eder: Günlük üretilecek ve iyi hammaddeler kullanılacak.

DÜĞÜN DAVETİYESİ DEĞİL!
Kahve ile ilgili de hem kavurma hem de barista olarak Hollanda’da ve İsveç te çeşitli eğitimler alırlar. Daha sonra dükkan fikrini hayata geçirmeye karar verince Monocle’dan Tyler Brûlé ile iletişime geçerler. Grafik ve mimari tasarım için destek isterler.
Aslında Winkreative daha çok büyük uluslararası şirketlerle çalıştığı için biraz çekinirler ama projenin fikrini Monocle verdiği için kendilerinden ‘family price’ isterler ve Tyler bu isteklerini hiç düşünmeden kabul eder. Hatta dükkan ismi ile çalışma yaparken ekibin önerdiği ‘Yasemin&Tuncel’  ilk başta biraz düğün davetiyesi gibi gelse de sonradan benimserler.

ÜSTÜ DONDURMA, ALTI KAHVE... 
Yasemin&Tuncel öncelikle Brûlé ve ekibinin imzasını taşıyan yalın ve iki katın tümden şeffaf bir biçimde dıştan göründüğü tasarımıyla dikkati çekiyor. Tabii bu yalınlıkta Yasemin’in İskandinav kültürüyle büyümesinin de payı var. İçeri girenleri ise başta  dondurmaları olmak üzere birbirinden lezzetli anne poğaçaları, küçük tatlı kurabiyeleri ve güçlü aromalı kahveler karşılıyor. Dükkanın üst katında dondurma yapılıyor, giriş katında ise kahve kavruluyor. Aslında tüm eğitimleri birlikte alsalar, her şeyi birlikte yapsalar da kahve kahvelerden sorumlu olan Tuncel. Dondurma ve tatlı ise Yasemin’in tutkusu.
Tuncel, Guatemala ve Etiyopya’dan getirttikleri kahve çekirdeklerini kavururken dondurma üzerine düşünme ve yeni çeşitler yaratma sorumluluğu Yasemin’inde. Yolunuz düşerse uğrayın derim, özellikle mevsim meyveli, çikolatalı, kahveli dondurmaları bağımlılık yapacak kadar başarılı...

Yasemin&Tuncel Roastery and Gelateria: İstanbul Caddesi No:26, Arcadium II Çarşısı, Göktürk 0 212 322 42 64