Ferdi Baba'dan şevket-i bostan

Ferdi Baba'dan şevket-i bostan
Ferdi Baba'dan şevket-i bostan
Ferdi Baba tek başına Çeşme'nin fahri elçisi olabilir. 9 Durak 9 Deneyim tanıtım gecesine ustanın yörenin otları ve deniz ürünleriyle yaptığı yemekler damgasını vurdu...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Ne Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’ın konuşması, ne basında yer alsın diye davet edilen Çeşme âşığı ünlüler Ferdi Baba’nın yemekleri gibi etkili oldu davetliler üzerinde. Eminim ki imkân olsa davetlilerin büyük bölümü ertesi gün kalkar Çeşme’ye gider Ferdi Baba’nın lokantasında yerdi akşam yemeğini.
Radika, taze börülce, turp otu, ısırgan otu kavurmaları, etli enginar, enginarlı dereotlu pilav, ahtapot yahni, kuzu etli şevket-i bostan, kumru, köfte ekmek ve daha nice yöresel yemek... Hepsi Çeşme’nin ünlü lokantası Ferdi Baba’nın mutfağından çıkmıştı. İstanbul’da uzun süredir bu kadar lezzetli yemeğin bir arada olduğu bir davet hatırlamıyorum.
Ferdi Baba Restoran 1981 yılında Ferdi Kabak tarafından Çeşme Aya Yorgi Koyu’nda küçük bir balık lokantası olarak açılmış. 1990’ların başında da Dalyan Kocakarı Plajına taşınmış. Arif ve Murat’ın devreye girmesiyle büyümüşler. Ardından Alaçatı Port ve geçen yıl da üçüncü şube Çeşme Marina’yı açmışlar. Yıllar önce Dalyan’a gitmiştim ama yemeklerini hatırlamıyordum. Ama bundan sonra aklımdan çıkması imkânsız!
Gastronominin, mutfağın turizm üzerinde etkisi için çok iyi bir örnekti; o gece yemekte sunulanlar ve gördüğü ilgi...