Gaziantep mutfağı dünya sahnesine çıkıyor

Gaziantep mutfağı dünya sahnesine çıkıyor
Gaziantep mutfağı dünya sahnesine çıkıyor
Gaziantep Emine Göğüş Mutfak Müzesi bir dizi etkinlikle Expo Milano 2015'e gidiyor...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

2008 yılında ünlü gazeteci ve Türkiye’nin ilk Turizm Bakanı Ali İhsan Göğüş’ün bağışladığı baba evi restore edilerek ‘Emine Göğüş Mutfak Müzesi’ne dönüştürülmüştü. Ali İhsan Göğüş aramızdan ayrıldıktan sonra kızı  gazeteci Zeynep Göğüş de babasının başlattığı yolda ilerledi.

Bey Mahallesi’nde harap halde bulunan bir Antep evini satın alarak araştırma merkezi yapılmak üzere Büyükşehir Belediyesi’ne bağışladı. Babasına ait özel eşyaları ve kütüphanesini Antep’e taşıdı. Ali İhsan Göğüş Araştırma Merkezi’nin içinde babasına ait küçük müzesi de oluşturdu. Proje büyük ölçüde AB fonlarından alınan destekle projeler hayata geçirilse de yerel yönetimin de katkısı büyüktü.

Zeynep Göğüş hem Gaziantep’in kalkınması hem de ailesinin adını yaşatmak için elinden geleni yapıyor. Şimdi de yaptığı ve kabul edilen başvurusu sayesinde Gaziantep Emine Göğüş Müzesi  Expo Milano 2015’e gidiyor. ‘Gezegeni Beslemek, Yaşam için Enerji’ temalı fuar süresince müze koleksiyonundan bir bölüm sergilenecekmiş.

Ayrıca Gaziantepli ustalar tarafından yemek sunumları da yapılacakmış. Aynı zamanda yedi ayrı yöre mutfağından da örneklere sunma hazırlıkları da yapılıyormuş. Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin de olayı sahiplenmiş.

İzmir’le Milano arasında olan Expo 2015 yarışını kaybetmiştik ama bu fuara umarım dört dörtlük bir pavyonla katılır Türkiye ve tanıtımımız başarıyla yapılır.

Knorr’dan Gaziantep'e özgü yöresel çorba: Alaca Çorbası 
Bu bir ilandır.
Gaziantep’in özellikle kışın en fazla pişirilen ve sevilen çorbası olan Alaca çorbası; içerisindeki buğday, yeşil mercimek ve nohut sayesinde son derece besleyici. Zengin içeriğiyle tek başına yemek olarak da tüketilebilir.  
Knorr’un diğer yöresel çorbaları hakkında bilgi almak için TIKLAYINIZ!