Görüyorsan, duyuyorsan sorumlusun!

Görüyorsan, duyuyorsan sorumlusun!
Görüyorsan, duyuyorsan sorumlusun!
Yılın Metro Sosyal Girişimcisi Ödülü, 'Derviş Baba' projesi ile Ali Denizci'nin oldu...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Yaşadığı topluma bir katkı yaratarak fark yaratan girişimcilerin seçildiği, Capital ve Ekonomist dergilerinin işbirliğiyle bu yıl ikinci gerçekleştirilen, Metro Sosyal Girişimci Ödülleri Gastronometro’da düzenlenen gecede sahipleriyle buluştu. Yılın Sosyal Girişimcisi, 'Derviş Baba' projesi ile Ali Denizci seçildi. Kategori birincileriyse Serbest Meslek Ofisleri Kategorisi'nde 'Yuvarla' projesi ile Emre Danacı, Esnaf Kategorisi'nde 'Tekerlekli Şişe' projesiyle Selçuk Bayfidan, Restoran, Kafe, İşletme Mutfakları kategorisinde 'Meraklı Merdane' projesiyle Elvan Başarı, Oteller kategorisinde 'Alaçatı Taş Otel' ile Zeynep Öziş, Yerel Üreticiler kategorisinde 'Dalından Kapınıza Mandalin' projesiyle Hasan Çalık oldu.
Her bir kategoride birinci seçilenlerin hayata geçiriliş öyküsü de bugüne dek gerçekleştirdikleri projelerin her biri de çok değerli ama Ali Denizci’nin kendi yaşamı ve yılın sosyal girişimcisi seçildiği Derviş Baba projesinin anlamı bambaşka. Hiç duymamış olanlar ya da unutanlar için bir kez daha Denizci’nin ve projenin öyküsüne yer vermek istiyorum...

MEZARDAN ÇIKAN ADAM ALİ DENİZCİ
1964 yılında, eğitimli bir ailenin çocuğu olarak, Boğaz’da bir yalıda doğdu. 1986’da öğrenim sürecini tamamlayıp, bir şirkette çalıştıktan sonra, müteahhitlik yapmaya başladı. Daha sonra iş dünyasının, yaşamın, ülkenin ve dünyanın çelişkilerini kabul etmediği için evsiz bir alkolik olarak sokaklarda yaşamaya başladı. 3,5 yıl sokaklarda yattı. Bir yıl içinde öleceği doktorlar tarafından söylenince 8,5 ayını Aşiyân Mezarlığı’nda satın aldığı boş bir mezarın içinde geçirdi.
Sonra "Yeni bir yaşam mümkün olabilir" deyip, önce alkolü ve uyuşturucuyu bıraktı, sonra yeniden hayata başladı. Bugünden yedi yıl önce, yeterince para ve kariyer kazandığını düşündüğünde, İstanbul’un en yoksul, en varoş semti olan Balat’a geldi. ‘Derviş Baba Deliler, Abdallar, Meczuplar ve Âşıklar Kahvehânesi’ni kurdu.

DERVİŞ BABA NEDİR?
Ortak noktası gönüllülük olan insanların hem Cihangir ve Balat’taki Derviş Baba Kahvehaneleri’nde, hem de ağızdan ağıza büyüyerek sosyal medyada buluştuğu, birleştiği, emeklerini, paralarını, zamanlarını, kısaca gönüllerini ortaya koyduğu bir gönül birliği. Derviş Baba Deliler, Abdallar, Meczuplar ve Âşıklar Kahvehanesi toplanma mekânı olduğu için bu ismi almış.
2009'un kasım ayında Mimar Ali Denizci ve Hürriyet Gazetesi yazarı Musa Dede’nin bir araya gelerek kurduğu bir sosyal sorumluluk projesi olan Derviş Baba, faaliyetlerini hiçbir kar amacı gütmeden ve hiçbir sermaye grubuna bağlı olmadan sürdürüyor.

FELSEFELERİ:
Görüyorsam, Duyuyorsam, Sorumluyum!
Her yaşam ve yaşantı birbiriyle iç içe geçmiş aslında. Gördüğümüz ve duyduğumuz her yardıma muhtaç olandan sorumluyuz gerçekte. Günlük hayatın herhangi bir yerinde tanık olduğumuz bir yoksunluk varsa, arkamızı dönüp unutmak yerine, çözmek için harekete geçiyoruz. Bazen de hiç bir şey yapmadan sadece dinlemek yetiyor.
İnsanların milliyeti, dini inançları, etnik kimlikleri değil, yardıma ihtiyaçlarının olup olmadığı bizi ilgilendiriyor. Hatta sadece insan değil, yardıma muhtaç bir hayvan ya da bitki gördüğümüzde de tavrımız değişmiyor, kendimizi sorumlu hissediyoruz.

KİMLERE ULAŞIYORUZ?
Yardıma ihtiyaç duyan herkese…
Hemen yakınlarımızda bir yerlerde sokakta yaşayan insanlar, hastane koridorlarında şifa arayanlar, yol parası olmadığı için okula gidemeyenler, bebeğine mama-bez, çocuğuna oyuncak alamayanlar, evine ekmek bile götüremeyen babalar-anneler, savaşı görmüş, her şeyini kaybetmiş ve ilk buldukları yere bırakın eşyalarını, ayakkabılarını bile alamadan yalın ayak sığınmış insanlara ulaştık ve ulaşıyoruz.
Tüm bu çalışmalarımızı bu yola yüreğini koyan gönüllü arkadaşlarla gerçekleştiriyoruz. Yardım ulaştırma konusundaki temel prensibimiz; o ailenin gerçekten yardıma ihtiyacı olduğunu görmemizdir. Ailelerin etnik, dînî, siyâsî vb. konumları bizi hiçbir şekilde ilgilendirmez.

NELER YAPIYORUZ?
Başlangıçta mahallenin yardıma ihtiyacı olan delileri ve parkta yaşayan evsizleri ile başlayan yardımlar, pek çok gönüllünün de desteğiyle, çocuklara okul dersleri, müzik, resim, tiyatro ve yabancı dil eğitimlerinin yanı sıra, kültürel geziler ve burs desteği ile artarak büyüdü. Aradan geçen 5 yıl sonunda, Derviş Baba, her ay düzenli olarak 400’den fazla aileye gıda yardımı yapan, sağlık, barınma, iş imkanı sağlayan, ilkokul, ortaokul ve lise seviyesindeki maddi olanakları yetersiz öğrencilere ders desteğinde bulunan, bayramlarda ve okul öncesinde kıyafet ve kırtasiye desteği veren ve 150’den fazla Suriyeli çocuğa Türkçe okuma yazma öğreten bir sosyal dayanışma ağı oldu.
Mart 2015’ten itibaren merkezimizi Balat’tan Cihangir’de yeni açmış olduğumuz şubemize taşıyarak yardımlaşma ağımızı Kasımpaşa, Tarlabaşı ve Beyoğlu bölgelerine kadar genişlettik. Cihangir’de de sosyal yardım ve ders desteğinin yansıra, müzik ve güzel sanatlarda ücretsiz kurslar vermekteyiz. Cihangir şubemizde gönüllü eğitmenlerimizin liderliğinde kişisel gelişim seminerleri organize ediyor ve herkesin ücretsiz faydalanmasını sağlıyoruz.