Gündüz iyi yemek gece karoeke

Gündüz iyi yemek gece karoeke
Gündüz iyi yemek gece karoeke
Zekeriyaköy'de geçen yıl açılan Lokanta Farina'nın Antakya mutfağı esintili yemeklerine akşamları karoeke ve canlı müzik eşlik ediyor...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Jale Balcı, on ay kadar önce Zekeriyaköy’de Farina adını verdiği bir lokanta açtı. Balcı birikimini ve yaratıcılığını kullanarak  kısa sürede kendini kanıtladı. Antakya mutfağıyla yaratıcı şeflik arasında başarılı bir denge kuran şefin yemeklerinin lezzeti kadar zarif sunumuyla da dikkati çekiyor.

Şeflerin riskleri göze alarak kentin merkezinden uzaklaşmalarını hem takdir ediyor hem de desteklemek gerektiğini düşünüyorum. Tabii onlar da bizlere bu yolu göze alacak fiyat-kalite dengesini korudukları sürece.

Tabii bu arada en şanslı olanlar Zekeriyaköy başta olmak üzere yakın çevrede oturanlar. İyi bir mahalle lokantasının yerini hiç bir şey tutmaz. Hele de şef bir kadın olursa...


Farina satır et
Farina’da başlangıçlar, ara sıcaklar paylaşmaya uygun düzenlenmiş. Antakya mutfağının olmazsa olmazı muhammara, sıcak humus, falafel, bulgurlu patates köftesi, içli köfte gibi çeşitler de mozzarella kreması, somon konfit crostini, avakado somon tartar gibi batı mutfaklarından esintiler de var. Ana yemeklerden Farina köfte ve güveç kabında satır et yanında lavaş sevilen çeşitler arasında.

Balcı mönüye sık sık yeni çeşitler de ekliyor. Bahar mönüsünün yenilikleri arasında yanında nohut püresi ve turşuyla servis edilen Osso bucco, Antakya yoğurduyla sunulan mütebbel yer alıyor. Farina’da başlangıç meze fiyatları 9 -10 lira ana yemekler de 22-40 lira arasında değişiyor. Kişi başı 50, yanında  içki de olursanız 75-100 lira arası çıkılabilir.


Farina mezeler
Farina’da her pazar brunch var. Akşamları da canlı müzik ya da farklı eğlenceler düzenleniyor. 10 Nisan Cuma akşamı karaoke gecesine özel iki farklı mönü hazırlamışlar.

Aperatif mönüde iki çeşit meze, börek, falafel ve çörekotlu peynir ve bir kadeh içki yer alıyor ve fiyatı da 50 lira. İkinci seçenek yemek mönüsünde ise atıştırma tabağının yanı sıra dolma ve tırnak pide üzerinde soslu köfte ve patates salatası var. Fiyatı içki hariç 80 lira.
Tel: 0212 8010777, www.lokantafarina.com