Günün kahvaltısı: Elmalı Crumble Kek

Günün kahvaltısı: Elmalı Crumble Kek
Günün kahvaltısı: Elmalı Crumble Kek
Günün kahvaltısı: Elmalı Crumble Kek

Elmalı Crumble Kek

Porsiyon miktarı: 45 g

28 Porsiyon

Kek için:

800 g Becel Tereyağı Keyfi Paket Margarin (oda sıcaklığında yumuşamış)

90 g toz şeker

2 adet yumurta

100 g un elenmiş

1,5 çay kaşığı kabartma tozu

1 çay kaşığı tarçın

Bir tutam tuz

1 çay kaşığı vanilya özütü

2-3 adet Granny Smith elma

Crumble için:

130 g un

50 g esmer şeker

60 g Becel Tereyağı Keyfi Paket Margarin (oda sıcaklığında bekletilmiş)

½ çay kaşığı tarçın

Bir tutam tuz

50 g yulaf

Fırınınızı önceden 180 dereceye ısıtın. 20 cm çapında yuvarlak bir kek kalıbını yağlayıp yağlı kağıt ile kaplayın. Yulaf hariç crumble için hazırladığınız malzemeleri rondoda karıştırın. Karışımı bir kaba alıp içine yulafları ekleyip karıştırın.
Kek için şeker ve Becel Tereyağı Keyfi Paket Margarin’i bir kaç dakika mikserde çırpıp krema kıvamına getirin. Mikser çalışırken yumurtaları teker teker ekleyip çırpmayı sürdürün. Yumurtalar iyice karıştıktan sonra mikseri durdurup un, tarçın, kabartma tozu ve tuzu bir spatula ile karıştırarak karışıma yedirin. Vanilya özütünü de ekleyip karıştırın. Kek karışımınızı kalıba boşaltın. Üzerini spatula ile düzleştirin. Elmaları soyup ikiye bölün ve çekirdeklerini çıkarın. İnce ince dilimleyip kekin üzerine güzelce dizin. Elmaları dizerken kalıbın kenarlarından içeri doğru yarım santim kadar boşluk bırakın. Crumble karışımını da elmaların üzerine yayıp önceden ısınmış fırında 35 dakika pişirin. 5 dakika dinlendikten sonra kalıptan çıkarın. Dilimleyerek ılık olarak servis edin.

Enerji ve Besin Değerleri (1 Porsiyon)*

Enerji: 102 kcal (%5)

Protein: 1.6 g (%2)

Karbonhidrat: 15 g (%5)

Yağ: 4 g (%6)

* Hesaplamalar Amerika Birleşik Devletleri Tarım Dairesi Besin Öğeleri Veritabanından (USDA National Nutrient Database for Standard Reference, Release 23 (2010) alınarak yapılmıştır.
Tarifin 1 porsiyonunun, günlük toplam enerji gereksinimi 2200 kcal olan yetişkin, sağlıklı bir birey için Dünya Sağlık Örgütü‘nün besin öğeleri önerilerini karşılama yüzdeleri parantez içinde belirtilmiştir.
İLANDIR