Güzel bir gülüş için...

Güzel bir gülüş için...
Güzel bir gülüş için...
Önce eğitim sonra alışkanlık... Diş ve ağız sağlığı ve temizliğinin temel şartı olan diş fırçası ve macununu günlük rutinimizin atlanmaz bir parçası yapmakla yola koyulabiliriz...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Hepimizin hayalidir, bembeyaz pırıl pırıl dişler. Yüz güzelliğinde de dişlerin rolü yadsınamaz. Ancak dişleri sadece güzellik ve beyazlıkla sınırlamak da pek doğru bir yaklaşım değil. Ağız ve dişler hayati öneme de sahip. Yemek, içmek, tat almak, konuşmak, gülmek, öpmek, hatta nefes almak onunla mümkün.

Ama ona “Gereken önemi veriyor, çok iyi bakıyor, özen gösteriyor muyuz?” derseniz, kesinlikle hayır. Toplum olarak ağız ve diş bakımı kültürümüz çok zayıf. Oysa diş sağlığının ana karnında başlaması gerekiyor. Sonra bebeklik, çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık her dönemde dişlerimiz ilgi ve bakım istiyor. Ancak ne aileler ne de sağlık politikalarının diş ve ağız sağlığı konusunu yeterince önemseyip sahiplendiğini söylemek zor.

Ülkemizde henüz ayrı diş ve ağız sağlığı devlet hastaneleri yaygın değil. Evlerde de diş macunu bittiğinde, diş fırçası eskidiğinde, çocuklar dişini fırçalamadan evden çıktığında, akşam yattığında kıyametler kopmaz. Öncelikleri yoktur ikisinin de geleneksel aile yapısı içinde. Unutulması doğal karşılanır.

Sonra bir gün, aynaya baktığımızda sapsarı dişler, çürüklerle yüz yüze gelip, ağız kokularıyla boğuşmaya başladığımızda geç kaldığımızı anlarız.

Diş sağlığı mideden, kalp ve böbrek gibi organlarımıza vücudun genel sağlığı için de çok önemli. Ve aslında yapılacaklar çok basit. Çocuklarımıza dişleri çıkmaya başladığı andan itibaren bakımının bir zorunluluk olduğunu öğretir, diş fırçalarını, macunlarını eksik etmezsek bu özümsenir ve bir kültür haline gelir.

Türkiye’de bu kültür henüz emekliyor. Dişleri bakımlı, güzel ve ağız kokusu problemi olmayan bir toplum değiliz. Bunun maddi olanaklarla da çok fazla ilgisi yok. Sigaraya,  en son model cep telefonlarına ayırdığımız bütçenin yanında bir diş fırçası ve macununun  lafı bile olmaz! 

Bu yüzden de diş bakımı ve sağlığıyla ilgili her türlü tanıtıma, kampanyaya destek vermeliyiz...


FashionOnBoard: Hiçbir aksesuar güzel bir gülümsemenin yerini tutamaz. Haksız mıyım ama?
Gülümsememiz bize ait, bize özel en eşsiz aksesuarımız. Güzel bir gülüşün kapısını ise sağlıklı dişlerimiz aralıyor. Orta okul yıllarını diş telleri ile geçirmiş biri olarak yıllardır dişlerime- haklı olarak- ekstra bir önem veriyorum. Son keşfim ise şu meşhur "Dünya'da diş hekimlerinin tavsiye ettiği 1 numaralı diş fırçası markası" sloganı ile aklımızda yer etmiş olan Oral-B'nin yeni çıkartmış olduğu hayli gelişmiş şarjlı diş fırçası Pro 7000. Yazının devamı için TIKLAYIN...

Satın almak için tıklayın...İLANDIR