Hacıbey büyüyerek yeniden açıldı

Hacıbey büyüyerek yeniden açıldı
Hacıbey büyüyerek yeniden açıldı
20 yıl Teşvikiye'de faaliyet gösteren Hacıbey, iki yıl aradan sonra geçtiğimiz hafta Ataşehir'de 'İstanbul Dönerciliği' konsepti ile yeni yerinde hizmet vermeye başlamış...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Hacıbey, Nişantaşı’nda karnım acıktığında, nerede yesem dediğimde ilk aklıma gelen yerdi. Zaten İsmet Hacıbeyoğlu tarafından hazırlanan, tarifi kimselere verilmeyen özel sos ile marine edilen Bursa Kebabı’nı bir yiyen kolay kolay unutmaz.

Hacıbey’e gitme nedenlerimin başında dönerinin lezzetinin, etinin kalitesinin yanı sıra sundukları zarif servis de gelirdi. Bir alışveriş sonrası, sinema öncesi gittiğinizde eğer boş yer varsa ne seçsem ne yesem diye düşünmeden dönerinizi, ayranınızı söyler. Kısacık bir bekleme süresinden sonra da keyifle yerdiniz. Sonra yer sorunu nedeniyle kapılarını kapatmak zorunda kaldılar.

Şimdi çok daha büyük bir mekanda kapılarını yeniden açmışlar. Tabii artık benim gibi karşı yakada oturanlar için sık sık gidilecek bir yer değil ama Kadıköy yakasında oturanlar daha şanslı.

Kara fırında sade, çörek otlu ve tam buğday unundan yapılan özel ekmeklerde servis edilen ekmek arası döneri, pilav üstü ve lavaş döneri Hacıbey’in Ataşehir’deki yeni mekanında da değişmeden devam ediyormuş.

Patlıcan Ezmesi ve Balkan Ezmesi ikramları, gerçek et, veya sebze suyu kullanılarak hazırlanan çorbalar ve en düşük şeker oranı ile tam tadında hazırlanan özgün tatlılar, şıra, limonata ve şerbetleri ile Hacıbey, salonda ve mutfakta 100 kişilik ekibi ile aynı anda 750 kişiye hizmet verebiliyormuş. Büyüklük her zaman hayra alamet olmaz ama gidip deneyelim.