Haftanın yedi günü için yedi özel 3. nesil kahveci

Haftanın yedi günü için yedi özel 3. nesil kahveci
Haftanın yedi günü için yedi özel 3. nesil kahveci
Müşterilere 'özellikli' kahve sunan 3. nesil kahvecilerin sayısı her geçen gün artıyor. Son dönemde özellikle gençlerin en büyük tutkusu yeni bir kahveci keşfetmek.... İşte size İstanbul'da haftanın her günü için 7 özel kahveci...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi
MİNE ALARA AKGÜN / Arşivi

Bizler, “Çocuklar kahve içmez evladım”la büyüyen bir kuşağın çocuklarıyız. Ama günümüzde artık ne kahve Yemen’den geliyor ne de çocuklara yasaklayacak denli az. Hatta gençler içinde büyüdüğü için bizlerin olduğundan çok daha fazla kahve kültürü üzerine bilgili. Bugün söz hem kahve hem de yeni yerler keşfetme tutkunu olan kızımın...


MİNE ALARA AKGÜN
Her geçen gün yeni bir kahvecinin açıldığı bu günlerde acaba hangileri fark yaratıyor öğrenmek için bir yolculuğa çıktım. Arkadaşlarımdan duyduğum, severek gittiğim veya uzun zamandır konuşulan İstanbul’un farklı yerlerindeki kahvecilere gittim. Sonuçta haftanın her gününe özel birer kahvecide karar kıldım.

Pazartesi: Kronotrop

Cihangir’deki Kronotrop uzun zamandır severek gittiğim ve her gidişimde eve kahve almayı da ihmal etmediğim bir yer. Pazartesi sendromlarına da oldukça iyi geldiğini söyleyebilirim. Hem yeri hem de ortamı sayesinde haftanın belki de en zor gününe iyi geliyor.

Salı: Cup – Third Wave Coffee Shop

Akaretlerde Corvus’un mekanını paylaşan Cup’in en büyük özelliği “Cold Brew” denilen özel damıtma sistemi. Salı gününe çok yakıştırma sebebim ise öncesinde veya sonrasında Corvus’a hemen bir geçiş yapabilme özelliği ile sonrasında Nişantaşı Corridor’un ünlü salı gecelerine devam edebilme şansı.

Çarşamba: MOC Topağacı

MOC, Çarşamba günleri kahveye giriş dersleri ve evde kahve pişirme teknikleri kursları yapıyor. Haftayı ortalamışken 2 saatlik bu kurslara katılmak meditasyon gibi olacaktır.

Perşembe: Coffee Sapiens

Karaköy her zaman dopdolu ve canlı. Boş bulabildiğiniz günü nerdeyse yok ama ben perşembe akşamüstlerini nedense daha sakin ve keyifli buluyorum. Coffee Sapiens’in kahvelerinin ve ambiyansının tadını çıkarmak için de çok doğru bir gün olduğunu düşünüyorum.

Cuma: Brew Lab

Cuma akşamı için alternatif bir program düşünürseniz Beyoğlu’nun tam orta yerindeki Brew Lab doğru seçim olur. Hem cuma günü daha da renklenen Beyoğlu’nun tadını çıkarıp hem de nefis kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Cumartesi: Dört Kadıköy

Dört’ü bir Cumartesi günü Kadıköy’deki yeni yerleri keşfetmeye çıktığımda bulmuştum. Zaten Kadıköy ve özellikle de Moda sokaklarını gündüz dolaşmak başlı başına büyük bir keyifliyken yanında güzel bir kahve de çok iyi gidiyor doğrusu.

Pazar: Fazıl Bey’in Türk Kahvesi

Burayı özellikle Asya yakasında oturanlar çok iyi bilir. Güçlü bir pazar kahvaltısı üstüne bir Türk kahvesinin çok yakışacağını düşünüyorum. Sadece Türk kahvesini değil salebini de sıcaklar bastırmadan denemek için gidebilirsiniz.