Hatay mutfağına 5 yıldızlı çağdaş dokunuşlar

Hatay mutfağına 5 yıldızlı çağdaş dokunuşlar
Hatay mutfağına 5 yıldızlı çağdaş dokunuşlar
Geleneksel Türk mutfağına getirdiği çağdaş yorumla yeni lezzetler ortaya koyan Rocca Restaurant'ta, 'Türkiye'nin Lezzetleri' başlığıyla bölgesel lezzetlerin keşif yolculuğu başlıyor. İlk konuk Hatay Mutfağı...

Raffles İstanbul’un biri Michelin yıldızlı İspanyol şef Sergi Arola’nın Arola ve Rocca olmak üzere iki restoranı var. Geleneksel Türkiye mutfağına çağdaş dokunuşlar mottosuyla yola çıkan Rocca Restoran Türkiye’nin gastronomik zenginliğini yansıtmayı amaçlayan 'Türkiye’nin Lezzetleri' etkinliğinin ilkinde Hatay mutfağını konuk ediyor. Mönü hazırlanırken yöre mutfağının uzmanı, 'Antakya ve Lezzetleri' kitabının da yazarı şef Jale Balcı’dan destek alınmış.

ORUKTAN KÜNEFEYE PATLICANLI MAKLUBEDEN KAYTAZ BÖREĞİNE
Dünden bugüne geleneksel Hatay mutfağının orijinal ve otantik örneklerinin sunulacağı mönüde yöresel mezelerden bezirgani ve muhammarayı zahter, çökelek salatası gibi lezzetler takip ediyor. Mönü yörede kibbe olarak da bilinen oruk, yine Antakya’nın en yerel lezzetlerinden biri olan kaytaz böreği, patatesli çiğ köfte gibi çeşitlerle devam ediyor.

Hatay bölgesi denilince ilk akla gelen tatlar olan etli borani, kağıt, cevizli tepsi  gibi  kebaplar da ana yemek olarak sunuluyor. Tatlılara gelince Hatay’ın vazgeçilmezlerinden künefe, kireçte pişirilmiş kabak ve meşhur hurmalı kömbe gibi her biri birbirinden lezzetli çeşitler var.

1-20 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan Hatay lezzetleri, öğle yemeklerinde mönüden sipariş edilirken, akşam yemeğinde sıcak meze, ana yemek ve tatlılar hariç, açık büfe şeklinde sunuluyormuş. Fiyat ise içecek dahil 120 lira olarak belirlenmiş. Antakya mutfağını beş yıldızlı deneyimlemek isteyenlere duyurulur...