Havada, denizde, şimdi de karada!

Havada, denizde, şimdi de karada!
Havada, denizde, şimdi de karada!
Atatürk Havalimanı'nın yiyecek operasyonlarını yürütmek üzere kurulan BTA'nın, yeni nesil kültür merkezi UNİQ İstanbul için yarattığı yeme-içme konsepti 'Foods in the Woods' iyi yemek ile eğlenceyi bir araya getiriyor...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

İnce ahşap direklerin taşıdığı çepeçevre geniş pencereli Sultan II. Mahmut tarafından yaptırılan Av Kasrı, nam-ı diğer Çinili Köşk’ün bahçesinden karşımızda duran modern yapılara bakıyoruz...
Bir zamanlar padişah için av sonrası eğlenceleri düzenlenen alan şimdi kültür, eğlence, konser ve yeme-içmeyi bir araya getiren büyük bir kompleks, UNIQ İstanbul.

UNIQ İstanbul’un yeme-içme alanlarının işletmesi 1999 yılında TAV ve Bilintur ortaklığında Atatürk Havalimanı Dış Hatlar yiyecek operasyonlarını yürütmek üzere kurulan, bugün Türkiye’nin yeme içme alanındaki en büyük marka ve operasyonlarından birine dönüşen BTA’ya ait.

Bir grup gazeteci yazar mekana özel yarattıkları yeni konseptleri ‘Foods in the Woods’un lezzetlerini tatmak üzere BTA İcra Kurulu Başkanı Saadettin Cesur’un verdiği davetteyiz...


Havaalanlarının ardından İstanbul Deniz Otobüsleri’nde faaliyet göstermeye başlayan BTA’nın Tadında Anadolu, Cakes & Bakes, Kantin ve Seferi gibi birçok markası var. Ama içlerinde en özeli 2010 yılında yarattıkları ‘Tadında Anadolu’ konseptidir.

Anadolu mutfaklarının ürünlerini, yemeklerini büyük kitlelerle, dünyanın dört bir köşesinden gelenlere tanıtmakta öncü oldular. Hem de yaptıkları her yemek, sattıkları her ürün havaalanlarında yenen yemekler sıradan olur anlayışını yıktı. Bir hava alanında Tadında Anadolu noktası gördüğümde tok olsam bile mutlaka uğrar bakınırım neler var yok diye.

Bugüne dek 200’ün üzerinde yemek reçetesini kayda geçirmişler. 500’ye yakın yöresel ürünü yerlerinde satmaya başlayarak yerel üreticilere destek olmuşlar.
Şimdi de sırtını ormana veren şehrin içinde uzaklarda duygusunu yaşatan yeni nesil kültür-sanat ve yaşam merkezi UNIQ İstanbul’da yeni bir model hayata geçiriyorlar.


Foods in the Woods’da yerli ve yabancı farklı markalar tek çatı altında toplanmış. 3 bin 300 metrekarelik bir alanda BTA’nın markaları Tadında Anadolu, Cakes & Bakes, Kantin ve TickerDaze’in yanı sıra Plus Kitchen, Burger Lab, Rossopomodoro, Caffe Vergnano 1882, Kapta, SushiCo, New York Fries, Wine & More, Planet Döner, Chill Box, byTrileçe, Juice Box ve Ortaköy Waffle Park gibi farklı markalar da yer alıyor.

Yaklaşık 2 milyon euro yatırımla 2 meydanlı bir restoranlar mahallesi şeklinde tasarlanan hem açık hem de kapalı oturma alanları AVM’lerden alışkın olduğumuz birbirinin benzeri sıkıcı yiyecek katı duygusu vermiyor.

UNIQ İstanbul’da düzenlenen konserlere, kültür sanat etkinliklerine gelenler bu mekanı biliyor, kullanma fırsatı buluyor ama Maslak ve çevresinde çalışanlar, Göktürk Kemerburgaz gibi yerleşim yerlerinde yaşayanlar için de iyi bir seçenek Foods in the Woods...