Hemen mutfağa koşmak isteyeceksiniz!

Hemen mutfağa koşmak isteyeceksiniz!
Hemen mutfağa koşmak isteyeceksiniz!

Maya ve Gram lokantalarının sahibi ünlü şef Didem Şenol. FOTOĞRAF: TOLGA AKTAŞ

Maya ve Gram lokantalarının sahibi ünlü şef Didem Şenol, yeni kitabı 'Biraz Maya Biraz Gram'da mevsimsel ürünler kullanılarak yaptığı yemekleri perde arkası hikayeleri ve anılarıyla beraber anlatıyor. 12 ayın yemekleri birbirinden yaratıcı, bir o kadar da yapımları kolay. Kitabı elinizden bıraktığınızda hemen mutfağa koşmak isteyeceksiniz.
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

“Hazırladığım yemekleri servis ettikten sonra salon tarafına geçip yiyenlerin mimiklerini seyrederdim: Kimisi sohbete dalmış, ne yediğini pek umursamıyor; kimisi ağzına attığı bir çataldan sonra hızlıca ikinci çatalı alıp ağzına götürmeye çalışıyor; ben de onlara bakıp ‘Aaa! Çok beğendi, evet gülümsüyor’ veya ‘Bak yanındakinin de tatmasını istedi’ diye kendi kendime konuşur, masalardan dönen tabaklarda bir şey kalmış mı diye kontrol ederdim”...

Bu satırları Didem Şenol’un yeni kitabı ‘Biraz Maya Biraz Gram’ın önsözünden.
Didem Şenol’u önce 2010 yılında raflara çıkan ilk kitabı ‘Kızınız Defneyi Oğlumuz İskorpite’ ile tanıdım. Daha önce yazılarımı okuyanlara tekrar gibi gelecektir ama bu kitap içinden tarifleri bire bir uyguladığım neredeyse tek yemek kitabı oldu. Beş yıl geçmesine karşın özel bir yemek yapacağım zaman “Didem nasıl yaptı acaba” deyip bakarım.


Yine aynı yıl ilk açıldığı günlerde Lokanta Maya’ya gittim. İstanbul’da her koşulda gözüm kapalı gideceğim, samimiyetine, kullanılan malzemelerin kalitesine inandığım ve üstüne üstlük lezzeti yakaladığım çok az sayıdaki yer arasında.
O narin kadının mutfaktan çıkıp “Nasıl buldunuz yemekleri” diye yanımıza gelişinin üzerinden neredeyse beş yıl geçti, aradan Şişhane Gram’lar geldi. Ama Didem Şenol hiç değişmedi, heyecanı, zarafeti inceliği devam ediyor.

“Günde 12 saat çalışmak rutinim oldu. Mutfakta olmayı sevdim hep, akşam yatağa uzandığımda bacaklarımın sanki bana ait değilmiş gibi gelmesine aldırmadım” diyen Şenol mutfağın dışında da çalışmayı sürdürüyor.


İlk kitabın ardından Maya, Gram lokantaları derken Didem Şenol’dan bu yılın başında yeni bir kitap da geldi. ‘Biraz Maya Biraz Gram’ için Lokanta Maya ve Gram’da bir sene boyunca her hafta fotoğraf çekimi yapmışlar. Şenol’un amacı sadece yemek tarifleri vermek değil.

Adeta restoranın bir senesinin ay ay hikayesini anlatıyor. Servis ettikleri mönülerden tariflerin yanı sıra malzemeleri aldıkları kişileri, yerleri, gittikleri pazarları, lakerda, pastırma gibi kimi geleneksel ürünlerin yapımını paylaşıyor. Balık suyu, sebze suyu, tavuk-et suyu mayonez gibi yemek yaparken kullandığı temel malzemelerin yapımının inceliklerini veriyor.

Ve mevsimsel ürünler kullanılarak yapılan yemeklerin yer aldığı 12 aylık serüven başlıyor. Hangi birini saysam bilmiyorum. Her bir ayın yemekleri birbirinden yaratıcı, bir o kadar da yapımları kolay.


Önümüz yaz en iyisi mayıstan başlayarak yaza doğru gitmek. Taze bakla fava, yeşil erikli kuru kayısılı kinoa, çilekli tart, sakızlı muhallebi ve vişne sosu, vişne soslu Antep fıstıklı etli sarma, ekmek üstü füme sardalye, kuşkonmazlı zeytinyağlı bezelye, kavunlu kısır, mezgitli deniz börülcesi, vişneli lorlu semizotu salatası, kuru köfte ve pekmezli patlıcan ezmesi, patlıcanlı ve beyaz peynirli poğaça ve Maya’nın müdavimi olduğum eşsiz mücveri, taze incirli ekmek üstü hellim, şeftalili acı badem likörlü güllaç, fırın sebze ve meyve yapımı, çiğ balık yapımları derken kitap elden bırakılamayacak denli cazip bir şekilde ilerliyor.

Zaten kitabı elinizden bıraktığınız an da istikamet mutfak oluyor. Hatta içinizden kalkıp Maya ya da Gram’a gitmek geçiyor. Yemek fotoğraflar deseniz ilk kitapta olduğu gibi Cem Çetin çekmiş. Onlar da tarifler ve anlatımlar kadar muhteşem. Gerçekten de Didem Şenol dört dörtlük bir şef mutfağı kitabı hazırlamış. Mevsiminde malzemelerle yemek yapmanın güzelliğini, yaratıcılığın önemini insan okurken bile yüreğinde hissediyor...

‘Biraz Maya Biraz Gram’, Didem Şenol, Yapı Kredi Yayınları