İçinden dostluk geçen esnaf lokantaları

İçinden dostluk geçen esnaf lokantaları
İçinden dostluk geçen esnaf lokantaları
Rıza Erdeğirmenci  iki yıl boyunca Türkiye'nin dört bir yanından esnaf lokantalarını dolaşarak fotoğraflarını çekmiş. Ve ortaya binlerce fotoğraf arasından bir seçki yaparak hazırladığı 'Lokanta' adlı albüm kitabı çıkmış...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Bir esnaf lokantasında iki kişi oturmuş yemek yiyor. Birinin önünde etli kuru fasulye, diğerinin dönerli pilav ve yoğurt. Masada fırından yeni çıktığı belli biri koparılarak parçalanmış üç ekmek ve üç parça soğan.
Tek başına oturmuş bir adam mercimek çorbasına limon sıkıyor. Mutfakta iki kadın bulaşıkları yıkıyor. Tezgâhın üstünde etli nohuttan, kadınbudu köfteye, domatesli pilavdan patlıcan musakkaya günün yemekleri tüm canlılığıyla karşınızda.
Evet, albümden çıkarcasına gerçek bu karelerin hepsi bir fotoğraf albümünün sayfalarında... 
Yemekler ayrı, her birinin içinde barındırdığı öyküler ayrı güzel. Söze hiç gerek yok, sayfaları çevirip duruyorsunuz hikâye oluşturmak size kalmış. Hangisinin nerde ne lokantası olduğu da belli değil.  Ara ara bir kaç yazar kendi esnaf lokantalarını anlatmış.
Bu albümün arkasındaki isim Rıza Erdeğirmenci neredeyse  iki yıl boyunca Türkiye’nin dört bir yanından esnaf lokantalarını dolaşarak fotoğraflarını çekmiş. Sonra da binlerce fotoğraf arasından bir seçki yaparak ‘Lokanta’ adlı albüm kitabına imza atmış. Ve söyleyecek sözünü de sonsöze saklamış.
“Lokanta yemek kültürümüzün yaşadığı yerdir. Lokanta her kesimden ve yaştan insanı buluşturan mekândır. Sadece bir çorba içecek parası olan da hoş geldin ile karşılanır, diğerleri de. Yarım porsiyon çorbanın bile servis edildiği sosyal mekânlardır lokantalar. Tabaklar boşaldığında kimse başınıza "Hesabı getireyim mi?" diye dikilmez, sadece "Çay içer misin?" diye sorarlar. Lokantanın bir duruşu vardır. Şube açmaz, akşam da açık tutayım da daha fazla kazanayım hesabı yapmaz. Sanatçıdır, yemeklerini sabırla süsler. Gençlere meslek kazandırır. Kendini aile sofrasında hissedersin...”

Kitapta çekimlerin yapıldığı, kuruluş hikâyelerinin anlatıldığı esnaf lokantalarının listesi:

Kurufasulyeci Ali Baba Süleymaniye
Anadolu Lokantası/ Kozyatağı
Arzu Lokantası/ Harbiye
Aslan Restoran/ Çemberlitaş
Bankalar Lokantası/ Karaköy
Bizim Lokanta/ Ayancık
Çakır Ali/ Bodrum
Doyuran Lokantası/ Kumkapı
Erenoğlu Kolantasu/ Şişli
Kanaat Lokantası/ Üsküdar
Kısmet Lokantası/ Konacık
Kazımağa Lokantası/ Konya
Lades Restoran/ Beyoğlu
Müdür Restoran/ Mengen
Obur Lokantası /Sinop
Sakallı Restaurant/ Bodrum
Sabat Lokantası/ Boyabat
Suat Lokantası/ Harbiye
Şahin Lokantası/ Tepebaşı
Tohumat Lokantası/ Erfelek
Vatan Lokantası/ Aksaray
İmren Lokantası/ Kadırga
Anadolu Lokanatası/ Konya
Yanyalı Fehmi/ Kadıköy
Osmanlı Softası/ Sinop

Yapı Kredi Yayıncılık tarafından yayına hazırlanan kitabın sponsorluğunu ise Jotun üstlenmiş.