İstanbul'da 2015'in en iyi restoranı

İstanbul'da 2015'in en iyi restoranı
İstanbul'da 2015'in en iyi restoranı
Modern Akdeniz yemekleri ve Osmanlı mutfağının olağanüstü lezzetlerini yenilikçi yaklaşımıyla sunan Topaz, Skal International İstanbul tarafından 'restoran' kategorisinde 2015'in en iyisi seçildi ve 'turizmde kalite' ödülünü aldı.
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul’da 'Fine Dining' konsepti dendiğinde ilk akla gelen birkaç restorandan biri olan Topaz’ın yola koyulduğundan beri şefliğini yürüten Tevfik Alparslan, İstanbul’da tadım mönülerinin de ilk uygulayıcılarından biridir. Mönüsünde Akdeniz mutfağının yanı sıra Osmanlı mutfağının geleneksel tatlarını da yeniden yorumlar.

Yemekleri kadar eşsiz manzarasıyla da İstanbul’un cazibe merkezi restoranları arasında olan Topaz, şarap kavıyla da dünyanın en prestijli şarap otoritelerinden Wine Spectator’ın Award of Excellence listesinde yer alıyor. Topaz, ayrıca CNN tarafından dünyanın en iyi manzaraya sahip 50 restoranı arasında gösterilmişti.

89 ülkede, 500 kulüp ve 18 bin üyeyle temsil edilen Skal International tarafından verilen Skalite 2015 ödülleri ilk kez 1998 yılında turizmde kaliteyi ödüllendirmeye yönelik bir proje olarak başladı.

Zaman içinde ‘Turizm’in Oscar’ları olarak adlandırılacak kadar önemli bir konuma gelen Skalite ‘Turizmde Kalite’ Ödül Töreni, 19 Aralık Cumartesi günü düzenlendi. Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen törende ödülü Topaz’ın bağlı bulunduğu Desert Group’un genel müdürü Anıl Toroslu ve Topaz’ın şefi Tevfik Alparslan teslim aldı.

Başkanlığını 2008-2009 dönemi Skal International Dünya Başkanı; Universal Turizm Genel Direktörü ve de Skalite'nin yaratıcısı Hülya Aslantaş'ın üstlendiği Skalite jürisinde; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve İstanbul Turizm Atölyesi Koordinatörü Tülin Ersöz, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Nüzhet Kahraman, Alem Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Melis Aygen, İZ TV Genel Yayın Yönetmeni Coşkun Aral, İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Nedret Apaydın ve MNG Airlines Pazarlama Direktörü Emir Akın yer alıyor.