İstanbul'daki en iyi Antep restoranları

İstanbul'daki en iyi Antep restoranları
İstanbul'daki en iyi Antep restoranları
Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Expo 2015 Milano'ya giderken biz de hem İstanbul'da hem de Gaziantep'teki ünlü restoranları hatırlayalım dedik.
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Gaziantep, Anadolu mutfaklarının en zengin ve kendini en iyi tanıtanlarının başında gelir. Bunda yörenin yemek çeşitlerinin bolluğu kadar, her biri bir gurme olan Anteplilerin ve İstanbul’da açılan Antep restoranlarının payı da var.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi Expo 2015 Milano’ya giderken biz de hem İstanbul’da hem de Gaziantep’teki ünlü restoranları hatırlayalım dedik. Liste ünlü bir Antepli gurme olan ve geçtiğimiz yıl Mehmet Reşit Göğüş Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi’nin açılmasına ön ayak olan Reşit Göğüş’e ait.


Kaşıbeyaz
İstanbul’da Kaşıbeyaz, Sahan, Mabeyn, Develi, Çavuşoğlu, Şark Sofrası ve Kübban gibi birçok restoran var. İstanbul’da 60 bin kadar Antepli yaşıyor. Genellikle yemeğe düşkün Antepliler İstanbul’da genellikle Laleli Çavuşoğlu’na Lahmacun; Develi Samatya’ya Çiğ köfte; Mabeyn’ne Soğan kebabı; Sahan’a Ayvalı kebap; Çiya ve Acıbadem Çanak’a da mevsim yemekleri için gidiyor.


Saban

Antep’in en iyileri
İmam Çağdaş, Acıoğlu, Üçler, Çavuşoğlu, Kılcıoğlu, Halil Usta en ünlü kebapçıları. Bayazhan Meyhane de Antep mutfağına ait meze ve yemeklerde çok başarılı.

Baklavayı şekeri bol sevenler Güllüoğlu’na; az sevenler Burhan ve Zeki İnal’a; fıstığı bol sevenler ise İmam Çağdaş’a gitmeli. Son yıllarda Ayıntab, Koçak, Bulguroğlu, Mahmut Güllü ve Ömer Güllü de iddialı baklavacılar arasına girdi.