İstanbul'un ilk Perulu şefi ve 'ceviche'leri

İstanbul'un ilk Perulu şefi ve 'ceviche'leri
İstanbul'un ilk Perulu şefi ve 'ceviche'leri
Perulu genç şef Bruno Gavidia, Hyatt Regency Ataköy'de İstanbullulara bu mutfağın en ünlü yemeği ceviche'leri sevdirecek gibi görünüyor...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Son yılların en moda mutfaklarının başında Peru mutfağı geliyor. Bu akım bir kaç yıl önce yeme-içme trendlerini yönlendiren Londra’da başlamıştı. Şimdi diğer Avrupa ülkelerini hatta Uzakdoğu’yu sarmış durumda. Aslında Japon mutfağı esintili günümüz Peru mutfağından çok geleneksel bir yemek ‘Ceviche’ söz konusu olan.

Ceviche, ince ince kesilen çiğ balık ve deniz ürünlerinin misket limonuyla marine edilmesiyle hazırlanıyor. Rivayete göre ceviche Perulu balıkçıların keşfi. Balıkçılar karaya çıkmadan günler süren avları sırasında tuttukları ahtapot gibi deniz ürünlerini ince keserek tuz ve misket limonu ya da sirkeyle birlikte bir kavanozda sallayarak bir anlamda asitle pişirirlermiş. Sonra da bu balıkları kırmızı soğan, acı biber ve haşlanmış patates eşliğinde yerlermiş. Zaten Peru mutfağının bir diğer vazgeçilmezi de bu topraklardan dünyaya yayılan patates.


Vue kokteyl
Bu modaya İstanbul da uydu: Ocak ayında Ataköy’de açılan Hyatt Regency Otel’in içinde artık hem bir Ceviche Bar’ hem de bir Peru’lu şef var. Perulu şef Bruno Gavidia, Vue Lounge Bar’ın mutfağının başında ve burada Ceviche başta olmak üzere Peru mutfağından ve diğer komşu Latin Amerika ülkelerinden Tapas gibi atıştırmalıklar hazırlayıp sunuyor.

Hyatt Regency İstanbul Ataköy Oteli’nin17’inci katındaki Vue’nun çok güzel, insana huzur veren bir manzarası var. Marmara Denizi uçsuz bucaksız uzanıyor. Ceviche’leri yanı sıra özel yapım kokteylleri ve Latin kültürüne has tapaslarıyla keyifli bir akşam üstü atıştırmalıkları mekanı.


Ceviche
Deniz tarağı, sarı yüzgeçli ton balığı, karides ve avakado, kaplan sütlü ahtapot ve mercan balığı cevicheler de; empanada, yengeç etli kek gibi tapaslar da gayet başarılı. Bir de yine atıştırmalık küçük tabaklar hazırlamışlar. İçlerinden özellikle Lomo saltado, yani tavada kızartılmış sığır eti ve kişniş pirinci ile haşlanmış siyah fasulye ve salamura üzüm sosla sunulan barbekü bıldırcın çok lezzetliydi. 9-28 lira fiyat aralığında olan fiyatları da öyle.

İÇKİ FİYATLARI YÜKSEK
Ancak atıştırmalıklara eşlik edecek içkiler için aynı şeyi söylemek zor. 45 liralık kokteyller; kadehi 25 -40 lira arasındaki fiyatlarıyla şaraplar biraz pahalı geldi. Oteller pahalı içki politikalarını ne zaman değiştirecekler bakalım?