İtalyan şeflerin farkı aşk!

İtalyan şeflerin farkı aşk!
İtalyan şeflerin farkı aşk!
İtalyan şeflerin farkı işlerini aşkla yapmaları ve köklerini, geleneklerini asla unutmamaları. Yaptıkları her şeyin bir temeli var, 'Ben yaptım oldu' demiyorlar.
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Enginarlar, kuşkonmazlar, karnabaharlar, makarnalar, ekmekler, kabaklar, taze soğanlar, domatesler, fesleğenler, kekiklerle donanmış upuzun bir masa. Hepsi taptaze bu görüntü bile insanın iştahını açıyor. 

Four Seasons Bosphorus’un başaşçısı Sebastiano Spriveri’nin mayıs başında sunmaya başlayacağı ilkbahar-yaz mönüsünü deneyimlemek için bir grup yeme-içme yazarı bir aradayız. Sebastiano Spriveri ise mönünün nasıl bulunacağını merak ettiği için çok heyecanlı.

Bir yandan mevsiminde malzemelerle hazırladığı mönüyü anlatırken, bir yandan da bahçesinden günlük toplanan yeşillikleri teker teker gösteriyor.


Spriveri ilkbaharın ruhuna uygun çeşitler hazırlamış. Fesleğen, domates, ançuez zeytinli köy ekmeği bruschetta ile sunulan körpe kalamar, Morel mantarlı kuşkonmaz çorbası, manda mozzarella, kiraz domates ve fesleğen ile sunulan Sorrentina usulü gnocchi, kum midyesi, bottarga, kabak, limon ve karabiberli linguine ardı ardına geliyor. İkisinin de lezzeti eşlikçileriyle uyumu çok başarılı.

Ana yemeklerde ise yeşil kabak, siyah zeytin ve limon konfi ile hazırlanan Milano usulü kalkan fileto ile ızgara patlıcan, manda mozzarella, domates fesleğen ve “arrabbiata” sosu eşliğinde sunulan kuzu pirzola var.

Her biri son derece özenle yapılmış. Uzun zamandır gözlemliyorum, İtalyan şeflerin farkı işlerini aşkla yapmaları ve köklerini, geleneklerini asla unutmamaları. Yaptıkları her şeyin bir temeli var, ben yaptım oldu demiyorlar.
Ve bu yüzden de çoğunlukla ortaya lezzetli, bir anlamı olan yemekler çıkıyor. ‘Yeni İtalyan mutfağı’ gibi büyük büyük laflar da etmiyorlar. Michelin yıldızlısı da böyle yıldızsızı da. “Annemden öğrendiğim yemekleri yorumluyorum” diyorlar en fazla. Taze, mevsiminde yöresel ürünleri kullanmalarının yanı sıra en büyük farklılıkları kaliteyi göz ardı etmemeleri.


Sebastiano Spriveri İstanbul’daki İtalyan şeflerin en iyileri arasında. Ardından sıra ödüllü pasta şefi Ghislan Gaille’nin tatlı menüsüne geliyor. Çilek komposto, fesleğen emülsiyon, çilek sorbe, çıtır merengli limonlu yoğurt parfenin lezzeti de yemekleri aratmıyor. Aqua restoran evet bir otel restoranı belki ama hem yemekleri hem de manzarasıyla İstanbul’un en cazip yerleri arasında. Özellikle de denizin hemen kıyısında yeni düzenlenen bahçesi çok keyifli...