İyi şaraba ulaşmanın yolu...

İyi şaraba ulaşmanın yolu...
İyi şaraba ulaşmanın yolu...
Şarap üreticilerinin hem kendi aralarında hem de restoranlarla işbirliğiyle iyi şaraba ulaşmak daha kolay hale gelecek gibi görünüyor. Son işbirliği de Cognac Brasserie ve on üretici arasında başladı...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Geçmişte rakip psikolojisiyle pek fazla bir araya gelemeyen şarap üreticileri son yıllarda yurt içinde ve dışında birçok ortak projeye imza atıyor. Bu gelişmede büyük ölçüde sektördeki değişen koşullar, yasal kısıtlamalar olduğu kadar yeni giren butik üreticilerin farklı bakış açılarının da payı var.

Nedeni ne olursa olsun, “Birlikten güç doğar” düşüncesiyle büyük küçük tüm üreticilerin ortak platformlarda bir araya gelmesinin hem tüketicilere hem de üreticilere yararı büyük.

20 Mayıs Çarşamba akşamı her biri farklı bölgelerde üretim yapan on şarap üreticisi Arcadia, Gülor, Kayra, Prodom, Suvla, Likya LA, Gali, Chamlija ve Kastro şaraplarıyla birlikte bir masa etrafında buluştu.

Bu projenin arkasında şarap üreticileri kadar Akmerkez’de bu yılın başında açılan Fransız Brasserie Cognac’ın yeni başlattığı kadehle şarap sunma yeniliği var. Anlaşma yapılan üreticilerle işbirliği çerçevesinde seçtiğiniz yemeye uyumlu şarabı şişe açtırmaya gerek kalmadan kadehle alabiliyorsunuz.

Kadehle şarap bir çok restoranda yıllardır vardır ama genellikle ucuz segmentte bir kırmızı bir de beyaz şarap açık bulunur. Siz bir ya da iki kişiyseniz şişe açtırmayı düşünmüyorsanız bu şarapları içmek zorunda kalırdınız. Ya da kalabalık da olsa herkes yediği yemeğe göre istediğini değil, ortak uzlaşılan bir şarabı seçerdi.

Şimdi Cognac Brasserie gibi bir çok restoran bu uygulamayı yapmaya başladı. Birbirine ivme katan yemek ve içecek sektörünün işbirliği her iki tarafında çıtasını yükseltiyor.

Bu arada daha önce gidip bir şeyler atıştırdığım Cognac’ta ilk kez uzun uzun yemek yedim. Burası bir Fransız restoranı ama geleneksel, soslu yemeklerin olduğu bir mutfağı yok. Kullandıkları malzemelerin kalitesi de yemeklerde hissediliyor.

Özellikle roast beef, ördek konfit, ızgara kuzu pirzola ve ortası dağ meyveli güllü makaronları çok başarılıydı. Cognac’a tek eleştirim yemek ve içki fiyatlarının yüksekliği olabilir. Sonuçta ayrı bir kapısı olsa da bir AVM içindesiniz. Bir sinema öncesi, bir alışveriş sonrası oturup bir şeyler atıştırmak biraz daha makul fiyatlarda olmalı diye düşünüyorum...