Jules Verne'den ilham alan duyular ve tatlar yolculuğu

Jules Verne'den ilham alan duyular ve tatlar yolculuğu
Jules Verne'den ilham alan duyular ve tatlar yolculuğu
Godiva'nın beş kıtadaki serüvenlerinin etkisiyle geleneksel Belçika çikolatasıyla yarattığı Sable bisküviler farklı kültürlere lezzet yolculuğuna çıkarıyor...  
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Un, tereyağı şeker. Markiz de Sévigné’nin ünlü mektuplarında yazdığına göre ilk kez 1670 yılında bu üçlünün muhteşem birlikteliğiyle bir cins bisküvi/kurabiye yaratılmış. Ve hamurunun kıvamı (yumurta ilave edilmeden önce) kuma benzediği için adına Fransızca’da kum anlamına gelen ‘sable’ denmiş.
Belçika’dan yola koyulup bugün bir dünya markası olan Godiva, ‘Sable’lerle yeni bir seri yapmış. Bu seri Godiva Çikolata S¸efi Jean Apostolou’nun beş kıtadaki seyahat ve serüvenlerinin etkisiyle ortaya çıkmış. Her biri o coğrafyanın tatlarından izler taşıyor. Tereyağlı bisküvilere bu lezzet yolculuğunda bitter çikolata, sütlü çikolata, pecan cevizi, badem, tarçın, fındık gibi farklı malzemeler ve aromalar eşlik ediyor.

MACERAPEREST SABLELER
Ultimate Chocolate; yoğun bitter çikolata katkısıyla Afrika’nın kompleks güzelliğini, Pecan Chocolate Chip, karamelize Pecan cevizi ve kakao parçaları ve sütlü Belçika çikolatasıyla Amerika’nın renkliliğini, Almond Speculoos çıtır bademli sütlü çikolatasıyla Avrupa’nın tanıdık lezzetlerini, Macadamia Ginger ise zencefil ve Macedemia fındığıyla Okyanusya kokusunu ve tatlarını hatırlatıyor.

Gökyüzü mavisi, balonlarla süslenmiş¸ koleksiyon Ünlü Fransız macera romancısı Jules Verne’den ilham alınarak tasarlanmış. Çıtır dokusu, gevreklikle yumuşaklık arasındaki dengeyi tutturan lezzetleriyle çayın ya da kahvenin yanına iyi bir eşlikçi olan Sable’ler tek tek ambalajlarıyla seyahat ya da gün içi kaçamakları için de iyi bir seçenek olabilir...