Kanserin büyük düşmanı karalahana

Kanserin büyük düşmanı karalahana
Kanserin büyük düşmanı karalahana
Karadeniz'e özgü sebzelerden karalahana son yılların en dikkati çeken sebzelerinden. Bilim adamları tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre kansere iyi geliyor, daha doğrusu dışardan aldığımız kanserojen toksinlerin vücuttan atılmasını sağlıyor.

Karalahana son yılların en dikkati çeken sebzelerinden. Bilim adamları tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre kansere iyi geliyor, daha doğrusu dışardan aldığımız kanserojen toksinlerin vücuttan atılmasını sağlıyor.

Karalahana içerdiği beta-karoten, C ve E vitaminleri sayesinde kuvvetli bir antioksidan ve vitamin deposu. Bu birliktelik sayesinde hücresel hasarın önüne geçiyor. Yaşlanmayı geciktiriyor, bağırsakları çalıştırıyor, kabızlığı engelliyor, kalp ve kanser hastalıklarına karşı koruduğu söyleniyor.

Geçmişi 2000 yıl öncesine dek uzansa da Karadeniz’e özgü bir sebze olarak kabul ettiğimiz için onu zaten diğer lahana çeşitlerinden ayrı bir yere koyarız.

Ancak bir çok sebze gibi karalahananın da yararlarından faydalanabilmek için çok pişirilmemesi gerekiyor. Bizde genellikle önce haşlanır, suyu süzülür sonra da uzun uzun pişirilir. Oysa vitamin değerlerinin ve antioksidan özelliğinin kaybolmaması için ya suda bir kaç dakika haşlanması ya da sadece beş-on dakika kadar kavrulması gerekiyor.

BU BİR İLANDIR


  http://www.radikal.com.tr/130715013071506

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ÇERNOBİL - user1026649

  Çernobil faktörünü unutmayalım.Çernobil karadenizi değilde güneydoğuyu etkileseydi buğün güneydoğuda bir kişi bile sağ kalamazdı

  KaraLahana - user395679

  Karalahana'nın "karası" siyah anlamında değil herhalde. Yorumcuların çoğunluğu doğru gördüklerini yazmışlar: Evet doğru, Karadeniz'de kanser oranı yüksektir. Ya da karalahanadan gereği gibi yararlanılmıyor. Neden mi; (1) karalahana iyice pişirildikten sonra yani tam gebertildikten sonra yeniliyor. Halbuki çiğ olarak ya da brokoli gibi yenmesi gerekir ki brokoli de bir tür karalahana çiçeğidir. Haberin yazarı konuyu iyi tercüme etmiş ancak karalahana ile bir aşinalığı olmadığı da belli. 20 seneden beri Amerika'da karalahana salata olarak yeniliyor, tıpkı ıspanak gibi. Yıkanmış ve parçalanmış karalahana kapalı naylon torbalarda kullanıma hazır halde satılıyor. Kaldı ki amerikalılar Karadeniz'in nerde olduğunu bile bilmezler. (2) Bazı kardiyologlar (kalp doktorları) hastalarına karalahanayı yasaklıyorlar hem de Karadenizbölgesinde. Güya bazı şeyleri bloke ediyor ve tıkıyormuş. Ne kadar doğru bilemem ama Akdeniz bölgesinde yaşayan kalp hastalarına neyi yasaklıyorlar acaba? Son söz: Bütün koyu yeşil renkli sebzeler olabildiğince çiğ yenmelidirler (karalahana, ıspanak, roka, tere vs.). Aynı şekilde kızıl/turuncu/sarı renkli sebzeler de olabildiğince çiğ yenmeli. (havuuç,domates,kızıl marul,çilek ve hatta balkabağı vs.). Bu bağlamda, atom kıvırcık denilen top marul ve bembeyaz lahanın kansere karşı hemen hemen hiç bir katkıları yoktur, yenmese de olur. Ancak karnabahar ve beyaz lahana bazı mineraller bakımından faydalı olabilirler, o da çiğ yenilirse! ___ 60 yıllık Karadenizli olarak ben dediklerimin ancak yarısını doğru olarak yapabiliyorum. Zaman ve imkan meselesi yani.

  Şaka mı bu - hayaletingolgesi

  Türkiyede karalahana demek karadeniz demek kanser vakaları ise en çok karadenizde görülür bunun için araştırma yapmaya bilim adamı olmaya gerek bile yok ...

  alttaki yoruma katilmakla birlikte... - user1056692

  "suda bir kaç dakika haşlanması" mi? bunu yazanin hic kara lahana yemedigi nasil da belli....

  Karadeniz ve Kanser - user838608

  Karadeniz'deki kanser patlamasının sebebi yıllar önce patlayan Çernobil nükleer santralinin etkisinden dolayıdır. Karalahana çok da fayda gösteremedi. Sonuçları bu kadar açıkken hala nükleer santral için ısrar edenler utansın

  Amma atmışlar - demir1965

  O yüzden karadenizde kanser patlaması yaşanıyor.