Karanlıkta yemek zayıflatıyor!

Karanlıkta yemek zayıflatıyor!
Karanlıkta yemek zayıflatıyor!
Almanya'da yapılan bir araştırmada gözleri kapalı bir şekilde yemek yiyenlerin gözleri açık yemek yiyenlere oranla yüzde on daha az yiyecekle doyduğu ortaya kondu

RADİKAL- Almanya'da yapılan bir araştırma karanlıkta yemek yiyen kişilerin aydınlıkta yiyenlere oranla yüzde 10 daha çabuk doyduğunu belirledi. Konstanz Üniversitesi'nden bilim insanlarının ortaya koyduğu araştırmada, gözleri bağlı kişiler ve ne yediğini gören kişiler kıyaslandı.

BBC Türkçe'nin haberine göre araştırmaya gözleri bağlı 50, gözleri açık 40 kişi katıldı. Hepsine bir kap dondurma ve yemeleri için 15 dakika süre verildi. Dondurmayı görerek yiyenler, gözleri bağlı olanlardan yaklaşık onda bir daha fazla yedi. Bilim insanları, gözler kapalı olduğunda vücudun geçmişteki tokluk hissini baz alarak, doyduğunu eş zamanlı olarak daha net hissedebildiğine inanıyor. Araştırmada ayrıca insanların gözleri bağlıyken, normalde yedikleri miktardan çok daha fazlasını yediklerini sandıkları ortaya çıktı.

Gözleri bağlı olan gruptakiler, gerçekte yediklerinden çok daha fazla yemiş olduklarını tahmin etti ve dondurmanın tadını da diğer gruptakilere kıyasla daha az sevdi. Yemeği görmemenin sindirimin ağızdaki evresini engellediği, yani ağızda sulanma oluşmadığı, bu nedenle de yemeği yutmanın daha zor hale geldiği de belirtiliyor.

Daha önce yapılan benzer araştırmalar da yemeklerin görüntülerinin tat alma üzerinde büyük etkisi olduğunu ortaya koymuştu.