Kardelenler arasında yılbaşı

Kardelenler arasında yılbaşı
Kardelenler arasında yılbaşı
Alternatif bir yılbaşı geçirmek isteyenlere sıra dışı bir öneri: Kars-Ani Harabeleri-Çıldır Gölü turları, yöresel lezzetlerin keşfi ve karlar ortasında yılbaşı yemeği...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Yeni yılı, aile içi yemekleri, kimi zaman arkadaş evleri, kimi zaman restoranlarda düzenlenen geceler; kimi zaman görkemli otel baloları, kimi zaman yurt dışı seyahatleri gibi farklı şekillerde karşılarız. Beklentiler, istekler, olanaklar belirler kutlamanın şeklini çoğu zaman... Bu yılbaşı için mail kutuma düşen programlar arasında en çok ilgimi çeken Gezgin Damaklar tarafından düzenlenen  'Kardelenler şehri Kars ve Efsanevi Çıldır Gölü’nde Yılbaşı' başlıklı tur oldu. Ve bu teklifi, yeni yılı bir gurme ve kültür seyahatiyle karşılamak isteyebilecekler için paylaşmak istedim.
Kardelenler kenti diye anılan Kars’ın tarih bagajı çok zengin. Hem kültürü hem geçmiş uygarlıkları hem mimarisi hem de mutfağıyla.
Gezgin Damaklar’ın programında Ani harabeleri, Çıldır Gölü’nde troyka gezisi, balık avı, peynir üretim tesisleri, Kars Kalesi ve Müzesi, Tren Garı, Vilayet Konağı, PTT Binası, Demir Köprü, Oniki Havari Kilisesi, Ebul Hasan Harakâni Türbesi, Topçuoğlu Hamamı, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı ve Konservatuvarı, Alexander Nevski Kilisesi (Fethiye Camii), Ortodoks Kilisesi (Merkez Camii) Arpaçay, Ani Harabeleri Gagik Kilisesi, Havariler Kilisesi, Aziz Krikor Şapeli, Aziz Prktich (Halashar) Kilisesi, Büyük Katedral (Fethiye Camii), Tigran Honents Kilisesi ve sınırın en ucunda bulunan Bakireler Manastırı, sonra da Pers Uygarlığı'na ait bir Zerdüşt Ateş Gedesi, Gürcü Kilisesi, Selçuklu Sarayı, kalesi, hamamları ve Türklerin Anadolu’da yaptıkları ilk cami olan Ebu-ı Menucehr Camii görülüp gezilecek yerler arasında.
Yörenin masalsı gölü 2000 metre yükseklikteki Çıldır Gölü’nde bir gezinti, bu doğa harikası göl ve çevresinde  atlı kızaklarla kısa gezintiler yapıp gölde balık avı, soğuya karşı koruyan Gürcü konyağı, Çıldır gölünün meşhur sazan balığından oluşan keyifli bir öğle yemeği yemek de programa dahil etkinliklerden.

KAFKAS DANSLARI EŞLİĞİNDE...
Seyahati unutulmaz kılacak lezzetler arasında da yöreye özgü ayran aşı çorbası, pörtletme, yeşil mercimekli altı patatesli erişte pilavı, patlıcan ve kırmızı biber tabağı, ısırgan otu çorbası, üzümlü pilavlı acem kavurma, kete, ezme, kaz eti, bulgur pilavı, sarı sazan balığı, yılbaşı pastası, helva, umaç helvası gibi yemekler var.  
Yılbaşı Galası’nda Kars’ın özgün yemeklerine Kafkas müziği, Kafkas Dans ekibi, gece 12.00’den sonra sıcak şarap kadehleri ve gökyüzüne uçurulacak dilek balonları eşlik ediyor...

Detaylı bilgi için: www.gezgindamaklar.com