Kasap 'steak house' olunca fiyatlar da...

Kasap 'steak house' olunca fiyatlar da...
Kasap 'steak house' olunca fiyatlar da...
Onur Et'in Göktürk'teki şubesinden aldığım bir buçuk porsiyon lokuma 60 lira ödediğimi fark edince şaşırmadığımı söyleyemem. Kasaptan 'steak house'a terfi edince bu fiyat normal diye düşünüyor olmalılar. Ama değil...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul’un farklı semtlerinde şubeleri olan Onur Et’in Göktürk’te de bir şubesi var. Geçen yıl da sokak arasındaki yerlerinden caddeye taşınarak kasap dükkanlarının arka tarafına da günün modasına uyarak bir ‘steak house’ açtılar. 

Kasapta bulunan çeşitlerin bir çoğu restoranda da servis ediliyor. Ayrıca paket servisi var, eve de getirtebiliyorsunuz. Köftelerini ama özellikle de lahmacunlarını çok lezzetli buluyorum. Geçen hafta bir konuğum gelince karışık bir şeyler istedik. İçlerinden biri de lokumdu. Lokumun kalitesi bugüne dek yediğim “en iyi lokum” demek doğru olmaz ama lahmacunları gerçekten İstanbul’un en iyileri arasında.

Ancak bir buçuk porsiyon lokuma 60 lira ödediğimi fark edince şaşırmadığımı söyleyemem. Aynı eti kasap kısmından almaya kalkarsanız kilosu 87 lira. Yani sadece ocakta ızgara yapılıp yanına biraz salata ve patates ekleyince neredeyse üç katına çıkıyor. Restoran bölümünde oturup yiyecek olsam bile bir kasap için biraz pahalı diyebilirim.
Ancak eve ısmarlamada böylesi yüksek kabul edilir gibi değil. Kasaptan ‘steak house’a terfi edince bu fiyat normal diye düşünüyor olmalılar. Ama değil, yaptıkları sadece ızgara, maliyet artırıcı hiç bir şey yok. Bu fiyatlarla insan vejetaryen olmayı bile aklından geçiriyor!