Köfte dendiğinde ilk...

Köfte dendiğinde ilk...
Köfte dendiğinde ilk...
Akçaabat'tan İnegöl'e Tekirdağ'dan Sivas'a 300'ün üzerinde çeşidiyle Türkiye köfte konusunda tam bir cennet ve bir dünya lideri, darısı diğer alanlarda başımıza...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Mutfak araştırmacılarına göre köfte 15. yüzyıldan bu yana Anadolu coğrafyasında yapılıyor. Köfte köfte kebabı, cızbız kebap, arefe köftesi, kasap kebabı, içli köfte, kebap köfte, maydanozlu köfte, kimyonlu köfte, terbiyeli köfte adlarıyla ilk olarak Osmanlı saray mutfağı kayıtlarında karşımıza çıkıyor.

Osmanlı İmparatorluğunun hüküm sürdüğü Balkanlardan Kuzey Afrika’ya ve Orta Doğuya uzanan geniş bir coğrafyada da köfte kültürü var. Ve köfteler kültürler ve bölgeler arası etkileşimlerle yıllar içinde çeşitleniyor.

Hatta sadece etten değil bir çok sebze çeşidi, tavuk, deniz ürünü, baklagil ve tahıldan da köfte yapılıyor. Ancak kültürümüzde etten yapılana sadece köfte deniyor. Diğerleri pırasa köftesi, bulgur köftesi, mercimek köftesi, tavuk köftesi, patates köftesi gibi yapıldığı malzemenin adıyla anılıyor.

Ve yine ızgara, yağda kızartma, haşlama gibi farklı yöntemlerle köfteler pişirilse de köfte dediğimizde ilk aklımıza gelen nedense ızgara köfte olur. Aslında kebap da bir çeşit ızgara köfte kabul edilebilir bazıları bunu kabul etmek istemese de.

Bugün bir çok bölgenin kendine özgü hatta kentin adına tescillenmiş köftesi var.
Akçaabat köftesi, Sivas köftesi, Salihli Odun köftesi, Burdur şiş köftesi, İnegöl köftesi, Urfa çiğ köftesi, Adapazarı ıslama köftesi, Tekirdağ köftesi, Keşan satır köftesi gibi.

Ancak kentlerinin adıyla anılmasına karşın, Tire köftesi/kebabı, Manisa Izgara köftesi, Abgigor köftesi, Harput köftesi gibi henüz tescili alınmamış olanlar da mevcut.


Cızbız köfte, kasap köftesi, kuru köfte, patates köftesi, pirinçli köfte, terbiyeli köfte ve kadınbudu köfte ve sucuk köfte içine konan baharatlar, malzemeler çeşitlilik gösterse de Türkiye’nin dört bir yanında yapılır.

Tabii bu arada her ailenin köfte yapma geleneği farklıdır, hatta mevsimlere göre bile köfte çeşitleri değişir. Zaten 300’ün üzerinde köfte çeşidine sahip olmak başka türlü mümkün olur muydu?

Çocukluğumda evimizde kışın en soğuk günlerinde terbiyeli, pirinçli köfte yapılırdı. Ramazan ayında da öyle. Ailece ve komşularla gidilen bahar pikniklerinin olmazsa olmazı da kuru köfte/yağda köfteydi. Cızbız köfte ise yazın habercisiydi.

Köfte çeşitlerinin her biri hafızalarımızda farklı kodlarla kayıtlıdır. Ama içlerinde bir vardır ki stat önü nam-ı diğer sokak köftesi, onun hepimizin ortak hafızasındaki yeri hem kokusu hem de tadıyla apayrıdır...

BURGER KÖFTE


MALZEMELER

• 500 gr kıyma
• 100 gr taze kaşar peyniri
• 1 paket Knorr Köfte Harcı
• 1 çay bardağı su
• 5 adet burger ekmeği
• 2 domates
• ½ demet roka
• 100 gr isli peynir
Domates ve sarımsaklı sosu için malzemeler
• 4 domates
• 4 diş sarımsak
• tuz ve karabiber
• 1 fincan Becel Sıvı Margarin

HAZIRLANIŞI

1. 500 gram kıymayı, 1 paket Knorr köfte harcı, 100 gr rendelenmiş kaşar peyniri ve 1 çay bardağı su ile yoğurun.
2. Yoğurduğunuz kıymayı 5 eşit parcaya ayırıp, köfte haline getirin ve dolapta dinlendirin
3. Sosu hazırlamak için; domatesleri rendeleyin, sarımsakları soyup doğrayın, tüm malzemeleri 25 dakika hafif ateste pişirip, el mikserinden gecirin.
4. Bu esnada köfteleri tavada mühürleyin. Mühürlediğiniz köfteleri, onceden 200 dereceye ısıtılmıs fırında 10-15 dakika pişirin.
5. Servis için; ekmekleri ortadan ikiye kesin ve kesilmiş taraflarını tavada ısıtın. Ekmeklerin alt kısmına bir kaşık sos koyun, roka ve bir dilim domatesten sonra köfteyi yerleştirin ve üzerine bir kaşık sos daha ilave edin, son olarak isli peyniri serpiştirin.
Afiyet olsun!
İLANDIR