Kültürlerarası iletişimden aşçılığa!

Kültürlerarası iletişimden aşçılığa!
Kültürlerarası iletişimden aşçılığa!
Uzun yıllar farklı ülkelerde yaşayan profesyonellere içinde oldukları kültüre uyumlu olmanın tüyolarını anlatan Ferhan Alesi, Alaçatı'da Da Fabio adlı bir İtalyan restoranı açtı....

On yıl kadar önce Türkiye’de yaşayan profesyonellere danışmanlık hizmeti verdiği ilk dönemlerde tanıştığım Ferhan Alesi Alaçatı’da bir İtalyan restoranı açmış. Nereden çıktı, yemekleri kim yapıyor diye sorunca aşçılığını kendinin üstlendiğini, 25 yıl önce İsviçre ve İtalya’da Üniversite eğitimini otel yöneticiliği ve turizm üzerine yaptığını anlattı.

Zaten Ferhan Alesi’nin eşi de İtalyan hem de Sicilyalı. Ailesi ise hep kendine ait bir yeri olsun istermiş, sonunda doğup büyüdüğü kent İzmir’e yakın olduğu için Alaçatı’da karar kılmış.

Bistro cafe tarzında bir yer olan Da Fabio açılalı henüz bir buçuk ay olmuş. Sicilya bölgesinin farklı sosları ile yaptıkları pastalar, Adriyatik kıyısının özel tadı piadina, pizza çeşitleri, tortellini mönüde yer alan yemekler arasında.


Hatta piadina (gözleme ve lavaş arası bir ekmek çeşidi) konusunda İtalya’dan ünlü bir şeften özel kurs bile almışlar. Şef açılış öncesi Alaçatı’ya da gelmiş. Mönüyü beraber belirlemişler. İtalyan restoranlarının olmazsa olmazı şaraptır, mekanın içki izinleri de varmış.

Ferhan Alesi mükemmeliyetçi bir insandır, ne yaparsa iyisini yapar. Mutfakta da başarılı olacağını tahmin ediyorum. En kısa zamanda da gidip yemeklerini denemek istiyorum. Alaçatı’ya yolu düşenler şimdiden uğrasın derim...