Lüks restoranlarda büyük düşüş

Lüks restoranlarda büyük düşüş
Lüks restoranlarda büyük düşüş
Son yapılan araştırmalara göre Türkiye genelindeki lüks restoranların cirosu geçen yıla oranla yüzde 40 düşmüş...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Restoran sektörüne ilişkin son yapılan bir araştırmaya göre 2014 Şubat ayı ile 2015 Şubat’ı arasında önemli bir fark var. Bu yıl şubat ayında geçen yıla göre lüks restoranların cirolarında 40 azalma olmuş. Ancak yine aynı araştırmanın sonuçlarına göre yine aynı zaman diliminde Türkiye genelinde ve İstanbul’da restoranlara gidenlerin sayısında ve dolayısıyla toplam gelirlerinde artış var. Sadece ‘fine dining’ hizmet sunan A plus gruba hitap eden restoranlarda bu düşüş yaşanması ilginç.

Bugüne dek kriz zamanlarında bile bu lüks restoranların müşterilerinden azalma olmadığı, hatta daha fazla talep olduğu iddia edilirdi. Hatta restoran sahipleri İstanbul’da gelir düzeyi çok yüksek olan yüzde 1 bize yeter diye düşünürdü.

Demek ki artık haftada bir ya da iki kez dışarıda yemek yiyen, ödediği meblağı söz konusu etmeyen insanlara bile bugünkü ‘lüks’ dediğimiz restoranların fiyatları yüksek geliyor. Kira, et, balık ve içki fiyatlarının yüksekliği, lüks bir restoranın işletme giderleri gibi maliyetler tabii ki restoranlarda fiyatları artıran etkenler. Ancak ne olursa olsun belli ki fiyat-kalite dengesi toplum genelinde prensip haline gelmeye başlıyor.

Sonuçlar yıllık değil, fark sadece iki şubat ayı arasında panik yapmaya gerek yok diyenler olacaktır. Bence yine de üzerinde düşünmeye tartışmaya değer, ne dersiniz?