Lüks restoranlarda büyük düşüş

Lüks restoranlarda büyük düşüş
Lüks restoranlarda büyük düşüş
Son yapılan araştırmalara göre Türkiye genelindeki lüks restoranların cirosu geçen yıla oranla yüzde 40 düşmüş...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Restoran sektörüne ilişkin son yapılan bir araştırmaya göre 2014 Şubat ayı ile 2015 Şubat’ı arasında önemli bir fark var. Bu yıl şubat ayında geçen yıla göre lüks restoranların cirolarında 40 azalma olmuş. Ancak yine aynı araştırmanın sonuçlarına göre yine aynı zaman diliminde Türkiye genelinde ve İstanbul’da restoranlara gidenlerin sayısında ve dolayısıyla toplam gelirlerinde artış var. Sadece ‘fine dining’ hizmet sunan A plus gruba hitap eden restoranlarda bu düşüş yaşanması ilginç.

Bugüne dek kriz zamanlarında bile bu lüks restoranların müşterilerinden azalma olmadığı, hatta daha fazla talep olduğu iddia edilirdi. Hatta restoran sahipleri İstanbul’da gelir düzeyi çok yüksek olan yüzde 1 bize yeter diye düşünürdü.

Demek ki artık haftada bir ya da iki kez dışarıda yemek yiyen, ödediği meblağı söz konusu etmeyen insanlara bile bugünkü ‘lüks’ dediğimiz restoranların fiyatları yüksek geliyor. Kira, et, balık ve içki fiyatlarının yüksekliği, lüks bir restoranın işletme giderleri gibi maliyetler tabii ki restoranlarda fiyatları artıran etkenler. Ancak ne olursa olsun belli ki fiyat-kalite dengesi toplum genelinde prensip haline gelmeye başlıyor.

Sonuçlar yıllık değil, fark sadece iki şubat ayı arasında panik yapmaya gerek yok diyenler olacaktır. Bence yine de üzerinde düşünmeye tartışmaya değer, ne dersiniz?


  http://www.radikal.com.tr/131490013149003

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  istikrar ve ucuzluktandir - keryil

  diyorlar ya enflasyon dustu, hayat ucuzladi, ekonomi istikrar kazandi, ekonomi buyudu, turkiye zenginlesti diye... ondandir. yoksa bu iddialarin bildigin yalan olmasi mumkun mu?

  Fiyat mı Kalite mi? - user1023897

  Durumu sadece fiyatlara endeksleyerek yanlış değerlendiriyor olabilirsiniz. Restoranların genel geliri artıyorsa demekki zengin kitle A plus restoranlardan daha düşük kalitede hizmet veren restoranlara yönelmiştir. Ama bunun sebebi sadece pahalı olmaları olmayabilir. Foursquare gibi uygulamalar ve diğer sosyal medya aracılığıyla insanlar yemek kalitesi iyi olan yerleri çok daha rahat bulabiliyor. Bunlar kıyıda köşede çok insanın bilmediği arka sokak restoranları, cafeleri, barları da olabiliyor. O yüzden bu değişimdeki sebep insanların değişim isteği ve daha lezzetli, kaliteli restoranları bulma çabası da olabilir.

  - mahir utku

  Ya bir an telaş ettim. Sonra sana ne oluyo dedim kendi kendime. Sanki bu restaurantlarda gidebiliyormuş gibi. Yine de korktum ama. Halen korkuyorum aslında. Ya biricik zenginlerimizin restaurantlari kapanırsa.. Tanrı daha beterinden korusun..