Lüks restoranlarda yükselen trend: Sakatat

Lüks restoranlarda yükselen trend: Sakatat
Lüks restoranlarda yükselen trend: Sakatat

Alancha İstanbul usulü uykuluk.

Bizim gibi özel işkembe, kelle-paça çorbacıları ve ciğercileri olan bir ülkede nihayet sakatat da lüks restoranların mutfağına girmeye başladı. Listeye son katılan yer de Kemal Demirasal'ın Alancha İstanbul'u.

Her sezon farklı hikâyelerin peşine düşen Alancha İstanbul, Anadolu yemek kültürünün kökenlerine inerek, tamamen yerel malzemelerle hazırlanan bir mönü sunmaya başlamış. Bu kez mönüde anneanne mutfağından sokak lezzetlerine uzanan, tanıdık tatlar karşımıza çıkıyor.

Yaz boyunca Anadolu’nun 7 bölgesinden, yerinden bulunmuş baharatlar ve malzemeleri kullanarak yeni tatlar deneyen Alancha İstanbul mutfağı sonbaharı Pekmezli Balkabağı’ndan Ahtapot’a, Kelle Söğüş’ten Siyez Bulguru’na, birbirinden farklı seçeneklerle karşılıyor.

Ciğer tava

Bu tatlar insanları mutlu etsin istiyoruz
Şef Kemal Demirasal, “Bu kez anneannelerimizin ve annelerimizin elinden çıkmış duygusu yaratmanın peşine düştük; elbette bu tatları deneyerek ve rafine ederek… Güneydoğu’dan Akdeniz’e uzanan bir coğrafyanın tatlarını, oranın mevsimsel malzemelerini kullanarak yarattık. Dileğimiz şu ki, konuklarımız tattıkları anda mutlu olsunlar ve bu tatlar onları geçmişteki güzel anılara götürsün. Yabancı konuklarımız da Anadolu mutfağının öz tatlarının gerçek lezzetiyle tanışsın ve kendilerini gerçekten de Anadolu’da hissetsinler istiyoruz” diyor.

Vegan mutfağı da unutulmadı
Alancha İstanbul  sonbahar mönüsünde veganlara özel  yemekler de tasarlamış. Maydanoz yağında pişirilmiş mantar’dan ızgara kereviz’e, iç pilavla sunulan lahana kavurmasından dereotu yağıyla sunulan elmaya, baklavadan kireçte balkabağına seçenekler bol.

Maçka Armani Residence’da yer alan, geleneksel ve modern yemekleri yorumlayarak sunan Alancha İstanbul’da, akşam yemekleri için özel hazırlanmış Alakart Beets Mönü ve  Tadım mönüsü olmak üzere iki farklı seçenek var.