Maça Kızı'na uzaklardan konuk şef

Maça Kızı'na uzaklardan konuk şef
Maça Kızı'na uzaklardan konuk şef
Maça Kızı 40 yıla yakın bir süredir Bodrum'un havasını, kalitesini ve popülerliğini yitirmemiş ender yerlerinden biri olan Maça Kızı dünyaca ünlü şefi mutfağında konuk ediyor...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

1977 yılında ‘Maça kızı lakaplı Ayla Emiroğlu’nun Gümbet’te açtığı, ardından da o yıllarda Amerika’da yaşayan Washington’un en ünlü mekanlarından Cities’in sahibi oğlu Sahir Erozan’ın ortaklığıyla Türkbükü’ne taşıdığı Maça Kızı 38 yıldır anlayışını değiştirmeden yoluna devam ediyor. Sahir Erozan’ın Doğuş Grubu’na satışının ardından da Maça Kızı’nda büyüme veya ek bina gibi hiç bir olumsuz değişiklik olmadı.

Sahir Bey işinin yine başında, her yer yine yemyeşil ve yaz çiçekleriyle rengarenk. Denizden baktığınızda ağaçlardan iki katlı evleri bile göremiyorsunuz. Markayı koruyarak popülerliği yitirmemek de küçümsenir gibi değil. Yüzde yüz dolulukla çalışıyorlar. Konaklayanların büyük bir bölümü yurt dışından. Ancak gün boyu günübirlik, özellikle tekneleriyle gelenler hiç eksilmiyor. Hafta sonları yine ‘happyhour’da kıyametler kopuyor.


Sahir Erozan ve Aret Sahakyan
Maça Kızı’nı özel yapan mimarisi, yalın dekorasyonu, tüm ekibin profesyonelliği kadar şef Aret Sahakyan’ın mükemmel sıfatını hak eden yemekleri. Maça Kızı’nın sabah kahvaltı ve öğlen açık büfeleri Maça Kızı turizm işletmeciliği eğitimi veren okullara ‘ülkenin mutfağını yansıtan bir mönü nasıl hazırlanır’ dersi verilecek denli başarılı, akıllıca. Akşam mönüsü derseniz tam bir Akdeniz esintili ‘fine dining’ mutfak örneği.


Geçen hafta Aret ve ekibi katıldığım yemek için özel bir mönü hazırlamıştı. Mönüdeki deniz börülcesi, kuskus risotto üzerinde sunduğu bisque köpüklü kızgın tavada mühürlenmiş tarak, pazı yaprağı ve pecorino peynirli dana kuyruğu tortellini, pancar gnocchi yanında ızgara logos, altı saat fırınlanmış dana kaburga gibi yemeklerin her biri sıra dışı lezzette ve şefin ustalığını gösteren örneklerdi.

Fiyatlara gelince otel olarak üst gelir grubuna hitap eden bir yer ama yemek fiyatları ulaşılmaz değil. Hafta arası öğlen ya da akşam Aret’in mutfağı denenebilir, benim tercihim öğlen açık büfesi.

Şef Aret Sahakyan, 19 ve 20 Ağustos akşamları mutfağını dünyaca ünlü Avustralyalı şef Christine Manfield’e teslim ediyor. Christine iki akşam altı çeşitli mönüsünü yöresel malzemeleri da kullanarak hazırlayacak.