Makarna aşkı!

Makarna aşkı!
Makarna aşkı!
Tek bir domates sosuyla bile bir şölen yemeğine dönüşebilen un, su, tuz üçlüsünden yapılan ilahi bir besin kaynağı ve her türlü malzemenin uyumlu eşlikçisi: Makarna...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Temel olarak öğütülmüş buğday, su ve tuz üçlüsüyle yapılan makarna dünyanın en basit ama en lezzetli yiyeceklerinden biri. Geçmişi binlerce yıl öncesine uzanıyor. Kimileri Eski Roma, Arap, kimileri de Çin icadı olduğunu iddia ediyor. Ama ona, adına açtıkları restoranlarla dünya sahnesine çıkartan İtalyanların aşık olduğu kesin.

Yüzlerce çeşidi olan makarna temel olarak kuru ve taze olmak üzere iki yöntemle yapılıyor. Kuru makarnalar genellikle fabrikalarda üretilip, ambalajlanmadan önce tamamen kurutuluyor. Taze makarnalara ise genellikle yumurta ilave ediliyor ve raf ömrü üç-dört gündür.

Önce evlerde sonra küçük atölyelerde üretilen makarna 18. yüzyıldan itibaren de fabrikalarda üretiliyor. İlk makarna fabrikası bir Fransız tarafından Amerika’da açılıyor. Türkiye’de ise ilk makarna fabrikası 1922’de İzmir’de kuruluyor.

Bugün sanayi tipi makarnalar su ve durum buğdayı irmiği, kimi zaman da yumurta ilavesiyle yapılıyor. Makarna tek başına çok yalın bir tat bu yüzden de bir araya geldiği malzemenin lezzetini ortaya çıkarıyor. Tek bir domates sosuyla bile bir şölen yemeğine dönüşebiliyor. Etten deniz ürünlerine, sebzeden, baklagillere, otlardan meyveye uyum sağlamadığı malzeme yok gibi.

Makarnanın besin değerleri
Tek başına hiç bir besinin şişmanlatmadığı gibi makarna da şişmanlatmıyor. Yanında ne yenildiği ve ne kadar yenildiği önemli. Eğer makarna sebzeli, kıymalı ya da baklagillerle yapılmış soslarla hazırlanırsa yanına da salatayla tüketilirse son derece dengeli ve sağlıklı bir yemek çeşidi.
Bugün dünyada en çok makarna üreten, tüketen ve ihraç eden ülke İtalya. Türkiye ise makarna üretiminde beşinci, ihracatında ise dünya ikinci sırada.

Türkiye’de makarna kültürü
Türkiye makarna yiyen bir toplum ve geçmişi yüzlerce yıl öncesine dayanıyor. Çünkü Anadolu mutfak geleneğinde evlerde yapılıp yenen erişte, mantı, kuskus, tutmaç makarna kategorisinde olan hamur işleri. Tek fark makarnada buğday irmiği diğerlerinde un kullanılması.
Ekmek, pirinç, bulgur ve börekle boy ölçüşemez belki ama özellikle eriştenin özel bir yeri var geleneksel mutfağımızda. 15.yüzyıl Osmanlı saray mutfağında Dane-i rişte (erişte pilavı) olarak adı geçiyor.

Mahmud Bin Tosun’un 1898 yılında yazdığı aşçıbaşı adlı yemek kitabında ‘makaronya’ adıyla ilk kez karşılaşıyoruz. Ekrem Muhittin Yeğen’nin 1970’lerde yazdığı yemek kitaplarında ise kıymalı, peynirli, yoğurtlu gibi ‘alaturka’ tariflerin yanı sıra ‘İtalyan tarzı’ zengin soslarla yapılmış tarifler de yer alıyor. Günümüzde ise birbiri ardına çıkan yemek kitaplarında neredeyse yüzlerce çeşit makarna tarifi var.
Makarna çeşitleri, pişirme süreleri, makarna sos eşleştirmesi ve literatürdeki adıyla Asya erişteleri bir başka yazının konusu...


SULTANIN MAKARNASI

MALZEMELER

·         ½ paket burgu makarna

·         3 diş sarımsak (ezilmiş)

·         1 tatlı kaşığı kekik

·         ½ su bardağı ceviz (ince çekilmiş)

·         ½ su bardağı beyaz peynir (rendelenmiş)

·         1 paket Knorr Kremalı Mantarlı Makarna Sosu (sosu için)

·         1/4 su bardağı soğuk su

HAZIRLANIŞI

1.       Yarım paket makarnayı haşlayın.

2.       Tencereye soğuk suyu, Knorr Kremalı Mantarlı Makarna Sosu’nu, cevizi, kekiği ve sarımsağı koyup sos kıvamına gelene kadar ara sıra karıştırarak 5 dakika pişirin.

3.       Hazırladığınız sosu haşlanmış makarnayla karıştırıp servis kabına alın.

4.       Üzerine rende peyniri serpip servis edin.

Afiyet olsun...
İLANDIR