Makul fiyata gerçek Doğu lezzetleri

Makul fiyata gerçek Doğu lezzetleri
Makul fiyata gerçek Doğu lezzetleri
Mall of Istanbul'da kısa bir süre önce açılan Aldar, Güney Doğu Akdeniz'den Arap ülkelerine uzanan geniş bir yelpazede orijinal yemekler sunuyor... Üstelik fiyatlar da makul...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul bugüne dek doğu ya da batı yakasıyla tanımlanan bir kent değildi. Ama artık ciddi ciddi bir Batı yakası oluşuyor. Bağcılar, İkitelli, Mahmutbey gibi sanayi , gazete ve televizyon kuruluşlarının toplandığı bölge hızla bir yaşam alanına dönüşüyor. Başakşehir, İstwest, Mall of Istanbul ve yakında bitecek olan bir çok yeni kompleks bu bölgede.

Ve ihtiyaca cevap vermek üzere ardı ardına yeni restoranlar açılıyor. Bu restoranların en yenilerden biri de Aldar. Mall of Istanbul’un ana girişinin sol tarafında üç katlı bağımsız bir bina olan Aldar, Arapça’da ‘ev’ anlamına geliyormuş.
Aldar İstanbul, Birleşik Arap Emirlikleri’nde faaliyet gösteren Pioneer Vision adlı grubun yurt dışında açtığı ilk restoran. BAE’liklerinde altı farklı restoranları daha varmış. Zaten kapıdan girer girmez bir doğu ruhu hissediyorsunuz.

Restoranı mutfaktan başlayarak yönetici Jamal İbrahim ve şef Uğur Gömeç’le birlikte dolaşıyoruz. Kileri, soğuk hava deposu, ön ve arka mutfaklarıyla adeta beş yıldızlı bir otel restoranı havasında. Temizlik ve düzen etkileyici. Üçüncü kattaki taş fırında hamur ustasının Hint mutfağı kökenli parata/bir cins katmer yapışını bir sanat eseri gibi izliyoruz.

Yemek yazarı arkadaşım Aydan Üstkanat’la beraber bu keşfin ardından masaya oturuyoruz. Aklım yukarıda yapılan paratalarda.
Bu arada mönüye göz gezdirirken çeşitlerin çokluğu başımı döndürüyor. Hatta biraz da korkuyorum, bu karışıklıktan bakalım neler çıkacak diye. Mönüyü restoranın direktörü Jamal Ibrahim ve Şef Uğur Gömeç birlikte ortaya çıkartmışlar. Şef Eyüp Kemal Sevinç de danışmanlık yapmış. Mutfakta ayrıca dört usta ve 8 yardımcı çalışıyormuş.

Yemek seçimini şeflere bırakıyoruz. Önce ‘Harira’ çorbası geliyor. Etli, nohutlu, şehriyeli ve domatesli bir çorba olan Harira aslında çok geniş bir coğrafyada Orta Doğu, Arap yarımadası ve Kuzey Afrika ülkelerinde var. Bir kaşık tadıp bırakırım diye başladığım çorba o kadar lezzetli ki sonuna dek içiyorum.

Davutpaşa Fettah
Sonra ortaya fırından yeni çıkmış pideler eşliğinde mutebbel, muhammara, humus, tabule ve falafel geliyor. Hepsi gerçekten de bugüne dek Kahire’den, Rabat’a Dubai’den Amman’a, Halep’ten Antakya’ya, bir çok farklı kentte yediklerimden çok daha başarılı. İstanbul listemde zaten yok. Hem şaşırıyorum hem de çok mutlu oluyorum bu çok sevdiğim mezelerin iyi yapılmışını bulduğum için.

Humus

Sonra sıra ara sıcaklara geliyor. Tavuklu, peynirli minik börekler de Davutpaşa Fettah, Aldar Fettah ve Biryani kebap da son derece lezzetli. Özellikle çocukluğumun unutulmazlarından paparanın tadını bulduğum, tahinli yoğurtla bambaşka bir lezzete bürünen Davutpaşa Fettah’ı çok seviyorum.

Patara
Ben aslında sayfalar dolusu mönüleri hiç sevmem, bakarken bile sıkılırım. Ancak burada denediğim her yemek o kadar başarılıydı ki eğer bu kadar çeşidin altından başarıyla kalkabiliyorlarsa neden olmasın diye içimden geçiriyorum.

Bu bölgede özellikle de Mall of İstanbul’da oturanların yüzde 40’ı Arap ülkelerinden gelenlermiş. Mönüyü biraz da bu yüzden geniş kapsamlı tutmuşlar. “Bu kadar lezzetli yemek varken günün modası ‘steak’lere, ‘risotto’ya ne gerek vardı” sorumuza bu açıklama cevap oluyor.

Falafel
Aldar’ın beni en çok şaşırtan yönü yemeklerin fiyatları. İstanbul’da son yıllarda küçük esnaf lokantaları dışında böylesi ucuz fiyatlar görmedim. Tam bir fiyat/kalite dengesi örneği.
Çorbalar 6-8; börekler 6, soğuk mezeler 6-8, Davutpaşa Fettah gibi yemekler 17, Kebaplar 21-26, bonfile, kuzu şiş gibi et yemekleri de 30 lira civarı. Ve yemeklerin hiç biri de “eh işte, fena değil” dedirtecek sıradan lezzetler değil.

Hem ünlü şef Uğur Gömeç’le hem de yıllarca şeflik yapmış Tunuslu restoran yöneticisi Jamal İbrahim’le uzun uzun konuştuk. Bu fiyatlarla zarar etmediklerini söylüyorlar. Belli ki İstanbul’a kalıcı olmaya gelmişler.

Aldar İstanbul, içkisiz tam bir lüks esnaf lokantası. Bölgede yaşayan ya da çalışanlara iyi bir fırsat. Ben kesinlikle tekrar giderim. Fiyatların yükselmeyeceği ve kalitenin sürdürüleceği sözü de aldım!
Bu arada pastane bölümündeki kadayıflar, sütlü tatlılar ve Tunus işi badem ve fıstık ezmeleri de çok başarılı...

Adres: Mall of Istanbul Giriş Meydanı, Süleyman Demirel Bulvarı Mahmutbey Başakşehir / İstanbul