Mandalina ağaçları arasında büyüleyici lezzetler

Mandalina ağaçları arasında büyüleyici lezzetler
Mandalina ağaçları arasında büyüleyici lezzetler
Bodrum'un kalabalığından uzak, huzurlu, lezzetli bir akşam yemeği arayanlardansanız Bağ Arası'nı seveceksiniz.
Haber: ECE USLU BAGATUR / Arşivi

Arkadan ince ince Müzeyyen Sener, Zeki Müren, Sezen Aksu çalıyor. Mandalina ağaçlarının kokusu her yere yayılmış. Sofranızda muhteşem lezzetler, güler yüzlü bir ağırlama. Bir yaz akşamı keyfi için daha fazla ne isteyebilirim ki... Eğer siz de Bodrum’un kalabalığından uzak, huzurlu, lezzetli bir akşam yemeği arayanlardansanız  siz de Bağ Arası’nı seveceksiniz.
Mekânın sahipleri Ümmühan ve İsmail Girgin çifti. Ümmühan Hanım mutfaktaki muhteşem lezzetleri hazılıyor, İsmail Bey ise içten bir neşeyle misafirlerini ağırlıyor. Lokantanın iç kısmında kışları gürül gürül bir şömine yanıyor, yazınsa mandalina bahçelerinin arasına serpiştirilmiş masalarda püfür püfür rüzgar esiyor. Mekânın öne çıkan bir çok lezzeti var ama bence, adını hiç duymamış olmanıza rağmen tadını bir daha unutamayacağınız mezeleri diğerlerinden bir adım daha ötede.
Tarçınlı barbunya, şaraplı yeşil domates, erik soslu pırasa, yeşil elmalı rezene salatası, yarma buğdaylı ve cevizli süzme yoğurt, erikli bamya, otlu mücver, zeytinyağlı fasulye kavurma bunlardan sadece birkaçı. Benim favorim yeşil elmalı rezene salatası ve fasulye kavurma; rezene hem tadıyla hem kokusuyla sofraya ferahlık katıyor, fasulye kavurmayı ise kaşık kaşık yiyebilirsiniz, fasulyeler ince halkalar halinde kesilmiş, diri diri ve çok lezzetli, bir kaşığa 20 küçük halka sığabiliyor.
Fasulye kavurma

Bağ Arası’na gittiğimizde en zorlandığımız konu ise, mezelerle karnımızı tamamen doyurmadan diğer  yemeklere de yer ayırabilmek! Özellikle iki tane muhteşem lezzeti var ki, yemezsem aklımda kalıyor, o yüzden ne kadar karnımız doymuş olsa da bu muhteşem ikiliyi yine de ısmarlıyoruz. Birincisi çıtır mantı: İncecik yufkalar, minik halkalar haline getirilip kızartılıyor ve çıtır çıtır oluyor. Üstünde çok lezzetli bir kıyma ve mis gibi bir yoğurt ile servis ediliyor. Diğeri ise sakız ağacından yapılmış tahta şişlere dizilmiş çöp şiş. Sakız ağacının rahiyası ete geçiyor ve mükemmel bir lezzet veriyor. İkisini de denemenizi öneririm.
Çıtır mantı

Ama burda sadece yemeklerden ve mezelerden söz edersek İsmail Bey’e biraz haksızlık yapmış oluruz. Çünkü kendisi sadece müşterileriyle teker teker ilgilenen güler yüzlü bir ev sahibi olmasının yanında aynı zamanda bu şirin mekanın neşe kaynağı. Yemeğinizi yerken birden bire düdüğünü çalıyor ve en yakında bulduğu sandalyenin üzerine çıkıp Bodrum lehçesiyle bir fıkra anlatıyor. Her seferinde fıkranın kendisine mi, yoksa İsmail Bey’in o komik anlatışına mı gülüyoruz bilmiyorum ama tüm masalardan bir anda kahkahalar yükseliyor. Eğer siz de içten ve neşe dolu insanların, sizi muhteşem yemekleriyle ağırladığı, mandalina ağaçlarının arasında huzur dolu bir mekan arıyorsanız, Bağ Arası’na mutlaka uğrayın derim.

Ot tabağı