Mevlana'nın mutfağında pişmek...

Mevlana'nın mutfağında pişmek...
Mevlana'nın mutfağında pişmek...
Konya'da düzenlenen Mevlana'nın baş aşçısı adına verilen Ateşbaz-ı Veli Mutfak ve Mutfak Kültürü Ödülleri sahiplerini buldu...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Anadolu Halk Mutfağı Derneği 2010 yılında ‘Ateşbaz-ı Veli Mutfak ve Mutfak Kültürü Ödülleri’ vermeye başlamıştı. Türk Mutfağının bilinirliğini arttırmak, Türk mutfağı algısının her anlamda öne çıkartılmasına katkıda bulunan kurum, kuruluş ya da kişileri ödüllendirmek amacıyla yola çıkan etkinlik geçen yıl İstanbul’dan Konya’ya taşınmıştı.

Günümüzden dokuz bir yıl önce ilk tarım topluluğunun yerleşim yeri, Selçuklu Devleti’nin başkenti, Anadolu’nun buğday ambarı, geleneksel ve muhafazakar kent gibi bir çok ünvan ve sıfatı olsa da dünya Konya’yı Mevlana’nın ve Mevleviliğin merkezi olarak tanır. Tüm bunların yanı sıra Türkiye’nin en yalın mutfaklarından da birine sahiptir.

Tabii ki Ateşbaz-Veli adını taşıyan bir etkinlik Konya’ya yakışırdı. ‘Kimdir bu Ateşbaz-ı Veli?’ diyecek olursanız, sadece yemek pişirilen bir yer değil, 1001 gün süren çile döneminde manevi terbiye ve eğitim makamı olarak kabul edilen Mevlevihane mutfağının (Matbah-ı Şerif) baş aşçısı. Ateşbaz-ı Veli aynı zamanda Mevlana’nın yakın arkadaşı, dert ortağı.

İzzeddin oğlu Yusuf, kimilerine göre Mevlana’nın ailesiyle birlikte Horasan’dan gelir, kimilerine göre de Karaman’dan aileye katılır. Dünya’da türbesi olan tek ‘Ser-tabbah/ aşçıbaşı Ateşbaz-ı Veli döneminin önemli ve söz sahibi isimlerinden biri. Yine bir rivayete göre Mevlana kadar Şems’in de yakın dostu.

ÖDÜLLER NASIL VERİLİYOR?
Geçen yıldan itibaren Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi, Meram Belediyesi, Selçuk Üniversitesi ve Anadolu Halk Mutfağı Derneği işbirliğiyle düzenlenmeye başlayan Ateşbaz-ı Veli Mutfak ve Mutfak Kültürü Ödülleri bir yarışma değil.

Anadolu Halk Derneği Başkanı Adnan Şahin başkanlığında toplanan Yürütme Kurulu Tüm Türkiye’den sekiz farklı kategoride geleneksel Anadolu mutfaklarının gelişmesine ve tanıtımına katkıda bulunan kurum, kuruluş ve kişilerden üçer aday gösteriyor. 21 kişilik seçici kurul da bu adaylar arasından birini seçiyor.

Bu yıl ödüller Gurme Kent Gaziantep Mutfağı kitabıyla Tahir Tekin Öztan, Güral Porselen, Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği, Food & Travel Dergisi, Torku, Türk Hava Yolları, Restoran 34, Şef Eyüp Kemal Sevinç, Matbah Osmanlı Saray Mutfağı ve Bozcaada Rengigül Konuk Evi arasında paylaşıldı. Yürütme Kurulu’nun belirlediği Onur Ödülü’nün sahibi Rasim Özkanca oldu.

Gelenekselleşmesi hedeflenen, yeme-içme sektörüne de büyük katkısı olacağını düşündüğüm Ateşbaz-ı Veli etkinliğinde bir küçük eleştirim olacak. Bana öyle geldi ki ödül kategorileri içinde yer alan aday mekanların, kurumların ve kişilerin seçiminde karmaşa ve uyumsuzluk var. Seçimler biraz daha demokratik kurallar çerçevesinde yapılmalı. Bir de gereksiz uzayan, adayların ve ödül verenlerin durmadan sahneye inip çıktığı ödül töreninin gözden geçirilmesinde yarar olabilir...