Mikla Dünyanın En İyi 100 restoranı arasında

Mikla Dünyanın En İyi 100 restoranı arasında
Mikla Dünyanın En İyi 100 restoranı arasında
Türkiye'nin en ünlü şeflerinden biri olan Mehmet Gürs'ün Mikla Restoranı Dünyanın En İyi 100 restoranı listesine 96. Sıradan girdi.

Türkiye’nin en ünlü şeflerinden biri olan Mehmet Gürs’ün Mikla Restoranı Dünyanın En İyi 100 restoranı listesine 96. Sıradan girdi. Türkiye’den ilk kez bir lokanta gastronomi dünyasında böylesi önemli bir listeye girmiş oldu.
Dünyanın En İyi 50 Restoranı listesine girmek Gastronomi dünyasının en önemli ödüllerinden biri kabul edilir. Ancak organizasyon aynı zamanda 51-100 arasındaki restoranları da değerlendiriyor. Ve bu kez liste en iyi 50 listesinden daha önce açıklandı.
Listenin 51’inci sırasında 2014 yılında 42’inci sırada olan Danimarka’nın ünlü restoranlarından Geranium var. Yine dünyaca ünlü şef Daniel Boulud’un iki Michelin yıldızlı restoranı Daniel de geçen yılki 40’ıncı sırasından 80’e inmiş.
Listenin 73’üncü sırasında ise 2006 yılında listenin ilk sırasında yer alan, geçen yıl da 47’ye düşen İngiltere’nin ve hatta dünyanın en ünlü şeflerinden Heston Blumenthal’in üç Michelin yıldızlı Fat Duck’ının olduğu düşünülürse Mehmet Gürs’ün ve Mikla’nın başarısının önemi daha iyi anlaşılır. 2005 yılında açılan Mikla restoran onuncu yılını kutluyor, bu ödül onlara da büyük bir armağan oldu.
Başta Mehmet ve Asena Gürs çekirdek ekibi Cihan, Sabiha Apaydın, Adem Usta ve Tangör Tan olmak üzere tüm ekibi kutluyoruz. Bu aynı zamanda son birkaç yıldır yorumladıkları Yeni Anadolu Mutfağı’nın da başarısı. Türkiye, Dünya gastronomisine çok iyi yerden girdi, devamını gelecektir, gelmeli de....

MEHMET GÜRS KİMDİR?
Mehmet Gürs, 20 yılı aşkın süredir yeme-içme sektöründe. Çocukluğu İsveç’te geçen Gürs, lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. Amerika’da aldığı işletme eğitiminin ardından bir süre Hilton Otellerinde çalıştı. Ancak yapmak istediği işin restorancılık olduğunu anlayınca 1996 yılında İstanbul’a döndü. Downtown, Nu Teras, Lokanta, Erguvan derken Num Num projesini hayata geçirdi.  Ardından da Mikla geldi. Bugün İstanbul Yiyecek İçecek Grubu çatısı altında Mikla, Num Num,  Enzo, Terra Kitchen ve Kronotrop gibi farklı konseptlerde kafe, restoran ve butik kahve dükkânları bulunuyor.