Mutfak, dans ve akrobaside mükemmel uyum

Mutfak, dans ve akrobaside mükemmel uyum
Mutfak, dans ve akrobaside mükemmel uyum
Zorlu PSM'de sahnelenen Mutfak ve İftiralar' sıra dışı bir gösteri. Bir modern zaman sirki diyebileceğim Yedi Parmak Topluluğu, mutfağı mekan edinen gösterilerinde modern dans ve akrobasiyi mükemmel biçimde harmanlıyor.
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Mutfak bence bir evin en özel, en duygu yüklü alanı. Orada aşk, yaratı ve birlik var.
Hangimizin mutfakla ilgili bir anısı yoktur ki. Daha bebekliğimizde mutfak kokusuyla tanışırız. Sonra yıllar geçer, duygularımızı, karşımızdakine değer verdiğimizi göstermek için yemek yapmak isteriz. Hepimizin belleğinde anıları canlandıran en az bir yemek kokusu vardır. Mutfak öyle bir engin kültür ki içine girmeyen bir alan yok. Aslında kimliğimizin ve toplumsal ortak değerlerin de bir parçası.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), İntema Mutfak desteğiyle sahnelenen dünyanın en iyi sirk topluluklarından biri olarak kabul edilen Kanadalı Les 7 Doigts de la Main’in (Yedi Parmak) 'Mutfak ve İtiraflar' gösterisini büyük bir keyifle izledim.

Ortak bir hedef doğrultusunda birbirine kenetlenmeyi anlatan Fransız değimi ‘Bir elin beş parmağı’ndan yola çıkarak Kanadalı yedi arkadaşın kurduğu ‘Bir elin yedi parmağı’ anlamına gelen topluluk bu birliktelikle sirk kalıplarını da kırmış. Sirki daha insani boyutlara çekmişler. Akrobasi ve dans eşliğinde aile ilişkileri, aşk, dostluk gibi evrensel değerleri, duyguları anlatırken mekan olarak duygu yüklü bir alanı, mutfağı seçmişler. Kurgu ve öykü de topluluk üyelerinin uyumu, akrobatik koreografileri de müthiş.

Dokuz  akrobat/dansçı tarafından sahnelenen sirk dans, tiyatro, müzik ve yemeği başarıyla harmanlayan 'Mutfak ve İtiraflar', tam anlamıyla görsel bir şölen. Büyük bir mutfak dekoru içinde gerçekleşen 90 dakikalık gösteri boyunca gözünüzü sahneden alamıyorsunuz. Gösterinin inter aktif olması, seyirciyi oyuna dahil etmesi de iyi düşünülmüş. Bu arada oyundan çıktığımdan beri Borç çorbası yapmayı düşünüyorum...

'Mutfak ve İtiraflar' gösterisi Zorlu PSM’de 24 Aralık Perşembe, 25 Aralık Cuma günleri 20.30’da, 26 Aralık Cumartesi günü 15.00 ve 20.30’da iki ayrı performansla, 27 Aralık Pazar günü ise 15.00’da izleyicilerle buluşuyor. Kahkahalar ve yemek kokuları eşliğinde izleyeceğiniz gösteriyi ve sonundaki hoş sürprizi kaçırmayın derim...