Narın ve buğdayın izinde...

Narın ve buğdayın izinde...
Narın ve buğdayın izinde...
Bereketin simgesi nar ve buğday tabletlerinden 12 bin yıllık Göbeklitepe'ye, Türk kahvesinden Osmanlı saray ve Antep mutfağına Anadolu'ya ait daha birçok değer Expo Milano 2015'te görücüye çıkıyor...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

'Gezegeni Beslemek, Yaşam için Enerji' temasıyla 1 Mayıs’ta kapılarını açacak EXPO Milano 2015’te Türkiye de 'Geleceğin Gıdası için Tarihin İrdelenmesi' başlığı altında 6 ay süreyle kendini dünyaya tanıtla ve anlatma fırsatı buluyor. 2000’in üzerinde kültürel ve gastronomik etkinliğin gerçekleşeceği Expo Milano 2015’e, 20 milyonun üzerinde ziyaretçi bekleniyor.

Fuarın beşinci büyük pavyonu olan Türkiye’nin komşuları arasında ABD, Monako, Japonya, Katar ve Rusya Federasyonu var.

Türkiye kültürel zenginliğini yansıtmak için pavyonunun felsefesi ve tasarımını, saraylar, kubbe ve kule mimarisi, kemerler, köprüler,  çınar altı kültürü, çeşmeler, geleneksel Türk evleri, medreseler ve diğer birçok mimari ve kültürel öğelerle oluşturmuş.

Expo’nun açık olacağı altı ay süresince Türkiye pavyonundaki bölümlerde ekolojik ve kültürel zenginliğimizin ağırlıklı olarak vurgulandığı 10 ayrı sergi yer alıyor.

M.Ö 12.000 yıl,  Göbekli Tepe, dünyanın en eski tapınma merkezi
Şanlıurfa’ya 15 km uzaklıkta arkeolojik kazılarla gün yüzüne çıkan, günümüzden 12 bin yıl önce yapılan Göbekli Tepe’nin hikâyesi, belgeseller, fotoğraflar ve replikaları ile tanıtılacak.

İstanbul’un 12 bin yılı
Marmaray, Yenikapı arkeolojik kazı fotoğrafları, batık gemilerin video çalışmalarından oluşan sergide İstanbul’un tarihi ve gıda ticareti gösterilecek.

Bereketin tarihi
Hititler ve Kargamış dönemlerine ait nar ve buğday temalı arkeolojik kadim tabletler ve bereket teması çerçevesinde sergilenecek.

Saray’ın sırları
Osmanlı dönemindeki mutfak, yemek, ağırlama gibi kültürel değerlerin hikâyesi  görsel olarak sergilenecek.

Keyfin ritüeli “Türk Kahvesi”
Türk kahvesinin öğütme, soğutma, pişirme ve servis edilme aşamalarının birer ritüel olarak anlatıldığı bir sergi düzenlenecek.

Yerel Mutfaklar: Gaziantep Mutfağı
Yöresel yemeklerin pişirilme ve saklanma hikâyesindeki başrol oyuncuları; el yapımı bakır kaplar…

Dünyanın en büyük müzesi Türkiye
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı ülke genelindeki 185 müzenin, Yontmataş Devri’nden Osmanlılara kadar olan süreçte, kuşaktan kuşağa aktarılan eserlere ait bilgiler ve fotoğraflar sergilenecek.

Sergi adı: Türkiye’nin Bitkileri ve Şifaları
Türkiye’nin endemik ve süs bitkilerinin özellikleri, yetiştirilme ve kullanım alanları, şifaları ve faydalarının anlatıldığı bir sergi düzenlenecek. 

“YEMEK & SANAT”
Yemeklerin sanat eseri olarak modern bir biçimde yorumlandığı tablo, heykel ve video enstalâsyonlarından oluşan karma sergi.

Çeşm-i bülbül
Bir kültür simgesi olan Çeşm-i Bülbül’ün gelecek için yorumlanması…

‘Tohum Taşıyan Eller’, doğanın Anadolu topraklarına bahşettiği zenginliğin tüm dünya ile paylaşıldığını temsil eden bir enstalasyon çalışması.