Newroz sofrası nasıl hazırlanır?

Newroz sofrası nasıl hazırlanır?
Newroz sofrası nasıl hazırlanır?
Nevruz Mutfağı: İranlıların, Türklerin ve Kürtlerin ortak sofrası... Buğday aşı ve pilav Nevruz/Newroz sofralarının vazgeçilmez yemekleridir. Et yemekleri, kavurmalar, yarma ve çeşitli bakliyatlar ile yapılan tirit benzeri köcler, aşlar, boyanmış yumurtalar, kuruyemişler (yedilevn), tatlılar bulunur; kuru meyvelerle hazırlanan içecekler sunulur. Petek Çırpılı'nın #TARİH dergisindeki Nevruz mutfağı yazısını sunuyoruz...

300 yıldan beri kutlanmakta olan “Nevruz”, Farsça sözcük anlamı ile “Yeni Gün” (nev: yeni, ruz: gün) bu uyanışın bayramıdır. Eski Türklerin en ulu bayramı ve yeni yılın başlangıcı olarak da bilinen bu kutlu güne dair en erken referanslara İran kaynaklarında rastlanır; hatta söylenceler Cemşid dönemine kadar gider. Bu efsanevi İran hükümdarının 20 Mart’ta tahta çıktığına inanılmakla birlikte, Nevruz’la ilgili inançlar diğer dinlerde de kendine yer bulmuştur: Tanrı’nın yeryüzünü yaratması, Hz. Nuh’un tufandan sonra karaya ayak basması, Hz. Yusuf’un atıldığı kuyudan çıkması, Hz. Musa’nın Kızıldeniz’den geçmesi, inanışa göre Nevruz gününde olmuştur. Kimine göre Zerdüştlüğe, kimine göre paganlığa işaret etse de, gelin işin inanç kısmına hiç takılmayalım. Bahar her canlının baharıdır, herkese gelir, inanç ne olursa olsun.

Nevruz’da ateş, evrenin can kaynağı güneşi temsil eder, bereketi, bolluğu, toprağın ısınıp uyanmasını simgeler ve üzerinden atlandığında kötülüklerden temizlenildiğine inanılır. Su ise arınmadır, kurtulmaktır. Eski Türkler’deki su kültü Nevruz’a da taşınmıştır. Sabah erkenden tüm su kaplarındaki sular yenilenir, taze su içilir, hayvanlara içirilir, çimlendirilmiş buğday taneleri suya bırakılır. Böylece pınarların iyi olduğuna inanılan ruhları yardıma çağrılmış olur.

Nevruz coşkuyla kutlanır da sofralar önemli olmaz olur mu? Nevruz’u kutlayan her kültür, elinde ne varsa paylaştığı büyük bir sofra hazırlamayı adet edinmiştir. Balkanlar’dan Orta Asya’ya uzanan bu geniş yay üzerinde bakalım neler pişirilir, neler aşırılır, Nevruz ile kutsanan topraktan neler niyaz edilir…

NEVRUZ’A HAZIRLIK

Nevruz’a hazırlık 21 Mart’tan kırk gün önce başlar. İlk Çarşamba hazırlıkların başlama işaretidir. Ev içinde ve çevresinde temizlik yapılır, yemek için tedariklere başlanır. Yeni elbiseler alınır, ateş yakmak için odun toplanır. İkinci ve üçüncü çarşambalar hazırlıklar hızlanarak devam eder. Yeniden dirilişi simgeleyen buğday tohumu “semeni” suya konur. Çimlenince tokmaklarla dövülüp macun haline getirilir, unla kavrulur ve “semeni helvası” yapılır. İkinci çarşambadan sonra gençler ve çocuklar soğan kabuğu ile haşlanmış boyalı yumurtalarını sokaklarda tokuştururlar. Ahir (son) çarşambaya girilen salı gecesi, ataları anmak için mezarlıklara gidilir. Ölüler ‘yedirip içirilir’. Kabirler öpülür, mezar üzerine şeker ve tatlı bırakılır, etraf temizlenir.

Buğday aşı ve pilav Nevruz sofralarının vazgeçilmez yemekleridir. Et yemekleri, kavurmalar, yarma ve çeşitli bakliyatlar ile yapılan tirit benzeri köcler, aşlar, boyan¬mış yumurtalar, kuruyemişler (yedilevn), tatlılar bulunur; kuru meyvelerle hazırlanan içecekler sunulur. Bazı yörelerde, Nevruz sofrasında “S” harfiyle başlayan yedi çeşit yemek ve yedi çeşit baharat bulunması âdettendir. Sofra başında aile fertleri birbirini tebrik eder ve nihayet yaşlıların işaretiyle yemeye başlanır.

Haydi gelin, geçmişi binlerce yıla dayanan Nevruz’u ve baharın gelişini bu yıl siz de kendi meşrebinizce kutlayın. Çiçekler verin, etrafınıza sular serpin, kaybettiğiniz sevdiklerinizi ziyaret edin, bıraktıkları güzel hatıralarıyla anın, sofralar kurun, dostlarınızla yiyip için. Ağzınızın tadı hep yerinde olsun. Hamımızın Nevruz’u mukaddes olsun!

OSMANLILARDA NEVRUZ

Osmanlılar döneminde Nevruz çok canlı bir şekilde kutlanırdı. Çeşitli kaynaklara göre, Osmanlı padişahlarının halkın tebriklerini kabul ettiği törenlere Nevruz-ı Sultânî denirdi. Güneş Koç burcuna girdiği anda, Osmanlı sarayında “Nevruziye” adı verilen macunun hem şekerleme hem şifa niyetine yenmesi âdet olmuştu. Bu macunun yapıldığı arefe gecesine “Ot Gecesi” denir, helvahanede şenlikler eşliğinde 41 çeşit ot karıştırılarak Nevruz macunu pişirilir ve tam geceyarısı bu macunlar herkese tattırılırdı. Sütlü tatlıların ve macunun üzerine, gümüş ve altından incecik bir tabaka konması özellikle Nevruz’da uygulanan çok eski bir âdetti. İşte bu yüzden Evliya Çelebi, 17. yüzyılda Nevruziye’ye “varaklı bahar tatlısı” diyor.

II. Abdülhamid’in kızı Ayşe Osmanoğlu da hatıralarında, Osmanlı sarayında Nevruz macununun, “S” harfiyle başlayan yedi yiyecek (susam, süt, simit, su, salep, safran, sarımsak) ile birlikte yendiğini yazar. Osmanlı döneminden kalan bu kültür, Manisa’da “Mesir Macunu Şenlikleri” adıyla kutlanmaya devam ediyor.

AZERi MUTFAĞINDAN NEVRUZ KURABIYESI: ŞEKERBURA

*1 kg elenmiş un

*400 gr tereyağı 

*5 yumurta sarısı

*250 gr ekşi krema

(süzme yoğurt da olur)

*Yarım su bardağı ılık süt

*1/2 tatlı kaşığı kuru maya

*1/2 tatlı kaşığı vanilya

*1 çorba kaşığı şeker

bir fiske tuz

 

İç malzemesi

*700 gr kavrulmuş, çekil¬miş fındık veya badem

*400 gr toz şeker

*1 tatlı kaşığı ezilmiş kakule

 

Maya, şeker ve bir çorba kaşığı unu ılık süte ekleyin, mayalanmasını bekleyin.

Bir kapta önce un ve tereyağını, sonra yumurta, ekşi krema, tuz ve vanilyayı karıştırın.

Mayalı karışıma ekleyerek yoğurun. Hamurun üzerini örtüp 30 dakika dinlendirin.

Kavrulmuş fındıkları robotta un haline getirin, şekeri ve kakuleyi ekleyip karıştırın.

Hamurdan aldığınız parçalara bir yemek kaşığı iç malzeme koyup yarım ay şeklinde kapatın.

Hafif yağlanmış tepsiye dizin. 180 derecede yaklaşık 15-20 dakika, beyaz kalacak şekilde pişirin.

Nuş olsun!

(Yazı: PETEK ÇIRPILI/ #Tarih dergisi)

 


  http://www.radikal.com.tr/131747813174786

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  mucadelesiz kultur - biz_biliriz

  Kultur ve siyasi ideoloji arasindaki iliskiyi anlayamayan arkadasa tek onerim atip tutmadan once 80 oncesi Kurtlerde Newroz kutlama sekillerini inceleyip ona gore atip tutmasidir. Evet bugun belki kuzey Kurtleri icin Newroz kutlamalari daha cok meydanlarda protest mitingler seklindedir ama ceberrut devletiniz Kurt koylerini zulumle bosaltmadan once boyle degildi. Newroz bir isyan olarak ortaya cikmistir ve olmasi gerektigi yerde isyandir bunun disinda bayramdir. Bir halkin bayramini isyana donusturenler utansin ne diyelim. Siyasi ideoloji deyince kafasinda olusan tek sey 60 model tek tip sovyet donemi komunist yasam icin soyleyecek bisey yok ama sunu unutmayin hepiniz 1938 dunya fasizm donemi menseeli bir milli egitim sisteminin urunusunuz o yuzden beklentiyi cok yuksek tutmamak lazim.

  - momentum

  Yazıda Kürtlere yeteri kadar yer verilmemesinden şikayet eden arkadaşlar. Nedenini kendiniz bulmuşsunuz: "Newroz Kürtlerin elinde siyasal bir argümana dönüşmüş..." Yazı bir kültür yazısı, siyaset değil. Bir kültür devlet eliyle ayakta tutulamaz derken haklısınız, ne var ki kültür, ideoloji ile hiç ayakta tutulamaz. İdeoloji kültürün düşmanıdır. İdeoloji ile yönetilmiş rejimlerden bugün arda kalan toplumlarda ve şehirlerde bunu gözlemleyebilirsiniz: her şeyi yok eden bir kolektivite, farksızlık, geleceksizlik, vasıfsızlık ve sefillik... Yaptığınız eleştiriler yazının içeriğine zerre kadar farklı bir boyut getirmiyor. Sizin aklınızdan geçenlerle yazarın aklından geçenler arasında hiç bir ilişki yok. Varsa da bir Nevruz ya da Newroz kültürünüz, her ne ise artık, bunu taşıyamayacağınızı rahatlıkla iddia edebilirim. Zulme başkaldırıyla falan kültür açıklanmaz. Ancak üçüncü sınıf heykeller dikersiniz bağımsız olunca. Geleceksiz bir güruhsunuz. Sizin Nevruz'unuz, simidiniz, helvanız falan olmayacak. Belediye fabrikalarında bir gün önce pişmiş taş gibi ekmekleri almak için sıraya gireceksiniz.

  lütfen siyasallaştırmayalım. - user884087

  Nevruz sadece lastik yakmakla olmuyor. Türkiyede Kürtlerle ilgili olmuş ola bilir. Amma diğer türki cumhuriyyetlerde Nevruz denince kesinlikle ve kesinlikle Kürtler akla gelmez. Nevruz tabiatın oyanışını simgeler ve islamiyetten öncelere kadar uzanır. Türkçede "V" harfi varken neden illa da "W" kullanılıyor ki?! Siyasallaştırmıyalım LÜTFEN!Bu BAYRAMI duya bilen her kesin Novruz Bayramı Mubark olsun.

  newroz'un Kürt'ü nerede? - biradahikayesi

  habere ve yazıya bakınca newroz'un kürt kültüründeki yerine dair tek bir satır yok. Ki hepimiz bu kavramın bu bayramın anadolu türklerinin ve türk devletinin gündemine kürtler le girdiğini kabul ederiz sanırım. evet bu günün bu bayramın tüm ortadoğu ve ortaasya halklarında farklı anlam ve önemde kutlandığı doğrudur. ancak türk devletinin ve türklerin ilgisi tamamen kürt karşıtlığı üzerinden gelişmiştir. değil mi ki olmayan halkın dili olmayan halkın bayramı olmaz. egemen dil radikal gazetesinde de değişmez diğer medya organlarında da.

  Neden Nevruz Değil? - İbrahim Fırat Tekin

  Ve neden "halkın ortak sofrası" demek yerine ayırıcı bir dil kullanıyorsunuz ki?

  Kürtler yine yok... - user807145

  Yazının girişinde yazar Kürtlerden bahsediyor ama sonra her nedense Kürtler buharlaşıyor. Oysa Newroz denilince yeryüzünde en önce akla gelen Kürtlerdir. Daha sonra İran ve başka kavimler gelir. Çünkü Newroz Kürtlerin elinde siyasal bir argümana dönüşmüş, zulme başkaldırıyı anlatan söylence ye günümüz ayarı verilerek Kürtlere mal edilme konusunda ciddi başarı elde edilmiştir. Bir kültür devlet eliyle ayakta tutulamaz. Her resmi tören bir kültür yaratmaz. Asıl kültür sokakta, dağda, ovada insanların arasında yaşayan yaşayan olandır. Bin yıllarca Newroz efsanesinin her 21 Martta yeryüzünde ateşle beslenmesi, daha çok dağlarda ateşin çevresinde bir halay şeklinde ritüelleşmesi bir tesadüf değildir. Kürtler Newroz'a sahiplenmiştir, Newroz Kürtlerde daha bir anlam bulmuştur. Tıpkı BM'lerin 21 Martı ırkçılıkla mücadele günü ilan etmesi gibi...Nevruz'u anlatmışsınız ama Newroz'u yine es geçmişsiniz. Yine de farklı bir yazı. Yüreğinize sağlık...Slmlar