Ödüllü şeflere karşı 'anne yemeği'yle gelen büyük alkış...

Ödüllü şeflere karşı 'anne yemeği'yle gelen büyük alkış...
Ödüllü şeflere karşı 'anne yemeği'yle gelen büyük alkış...
Yemek yazarı ve araştırmacısı Sevim Gökyıldız, Fransa'da yapılan gastronomi ve turizm festivalinde "Ben diğer ödüllü şefler gibi, uzun süren, el oyalayan, soslar yapmayacağım. Yemeğim basit, sade, torunlarıma hazırladığım ve annemden öğrendiğim bir yemek olacak" cümlesiyle en büyük alkışı almış...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Gitmeden önce duyurusunu yaptığım gibi Sevim Gökyıldız Mart ayı sonunda Fransa Montpellier kentinde yapılan M.A.D ‘Mediterannée à Déguster/ Akdeniz’in tadına bakmak’ temalı gastronomi ve turizm festivaline katılmıştı.

10 ülkeden 60 şefin yer aldığı, lezzet ve dostluğun önde olduğu etkinlikten çok mutlu gelen Gökyıldız’la buluşup sohbet ettik.
Sevim Gökyıldız, “Lübnan’lı şef Maroun Chedid’in çiğ köftesi, Yunan’lı Dina Nikolaou ‘nun kuş üzümlü kuzu inciği, Fas’lı şef Fatéma Hal’in tajini mükemmeldi” diyor.
Üç Michelin yıldızlı ikiz şefler Laurent ve Jacques Pourcel ise her gün değişik bir yemekle gelenlere damak keyfi yaşatmışlar. Bölgenin önemli şarap, peynir, zeytinyağı üreticileri 100 ü aşkın standa ürünlerini tanıtmışlar.
Gökyıldız, Festivalde Akdenizli kadınların yer aldığı açık oturumda Türkiyeli kadınların yaşam felsefesini, adetlerini, konukseverliğini anlatmış. Kahve kültürümüzden, helva, keşkek, aşure paylaşımından, annelerden kızlara geçen becerilerden söz etmiş.
En çok alkışı ise 250 kişinin karşısında zeytinyağlı enginar pişirirken söylediği: “Ben diğer ödüllü şefler gibi, uzun süren, el oyalayan, soslar yapmayacağım. Yemeğim basit, sade, torunlarıma hazırladığım ve annemden öğrendiğim bir yemek olacak” cümlesiyle almış.
Ancak, Sevim Gökyıldız’ın kendisine destek olmayan, festivale katılmayan zeytinyağı üreticilerine ufak bir serzenişi var. “Valizimde getirdiğim Ege enginarlarımı Fransız zeytinyağı ile pişirmek gücüme gitti. Gönlümden geçen, ocaktaki tenceremin yanında bir şişe Türk zeytinyağı olmasıydı. Oysa gösteri boyunca devamlı zeytinyağlı yemeklerimizi anlattım.”
Sevim Hanım’ın arzusu önümüzdeki yıl MAD’a yiyecek içecek firmalarının katılımı ve tabii ki devletin destek vermesi...