Olmazsa olmaz: Piknik ve mangal!

Olmazsa olmaz: Piknik ve mangal!
Olmazsa olmaz: Piknik ve mangal!
İnsanın ateşi keşfinden bu yana et ızgaraya olan ilgisini hiç kaybetmedi. Ataları gibi açık havada et kızartmaya devam ediyor. Bu gelenek hemen her kültürde, adı ister barbekü ister mangal olsun, var.
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Açık alanlarda yeşillikler arasında, deniz ya da göl kıyısında piknik yapmak hemen hemen dünyanın her köşesinde var. İnsanlar içgüdüsel olarak açık havada yemek yemeği seviyor.

Açık havada yemek aynı zamanda önemli bir sosyalleşme. Dostlarla, arkadaşlarla bir araya gelme, paylaşma, oyun, heyecan ne arasanız var. Piknik kuşaklar arası iletişim, aile üyelerinin, akrabaların düğünler, bayramlar dışında ender bir araya geldiği etkinlik diye bile tanımlanabilir.

Ancak bu piknikler her kültürde her zaman mangal partisine dönüşmüyor. Bir çok ülkede eğer evinizin bahçesi değilse istediğiniz yerde ateş yakıp mangal yapamazsınız.

Bizim coğrafyamıza gelince işler biraz karışıyor. Piknik mangalsız, mangal pikniksiz olmuyor. Ve piknik, mangal alanları diye bir sınırlamamız yok. Otoban kenarı, orman her yerde mangal yapmak istiyoruz, yapıyoruz da.

Zaten orman yangınlarına dönüşen mangal vukuatlarımızın sayısı azımsanamayacak kadar çok. Ben son on yıldır yürüyüşlerim sırasında Belgrad ormanlarında mangal yapılmaması için fahri bekçi gibi çalışıyorum ama başarılı olduğum söylenemez.

Şaka bir yana, piknik ve mangal kültürümüzü ben de çok seviyorum ve bu geleneğin sürdürülmesinden yanayım. Ancak ormanların dışında, etrafı çevrili, korunaklı yeşil alanlarda, belediyeler ya da özel girişimciler tarafından işletmesi üstlenmiş piknik ve mangal alanlarında, bahçelerde yapılması kaydıyla.

Yoksa piknik ve mangal yaptığımız alanlar belki her seferinde yangına sebebiyet vermiyor ama her seferinde o alan bir çöplüğe dönüyor. Çöplerimizin sorumluluğunu üstlenmeyi, etrafı temiz bırakmayı ihmal ediyoruz maalesef. Öte yandan piknik alanlarında çöp kutularının, konteynerlerinin de yeterli olmadığı gerçeği de var.

Evet, adabıyla yaptığımız zaman piknikte mangal büyük keyiftir. Mangalda pişen sucukların, köftelerin, şişlerin de, evde yapılıp gelen dolmaların, sarmaların, böreklerin üstüne içilen çayların da tadı da bambaşka olur...

FIRINDA DANA ŞİŞ

Malzemeler

·         1 paket Knorr Kekikli Sarımsaklı Et Çeşnisi

·         1 kg kuşbaşı dana eti

·         1 adet yeşil biber

·         1 adet kırmızı biber

·         1 adet sarı biber

·         1 adet kırmızı soğan

·         2 yemek kaşığı ayçiçek yağı

·         1 yemek kaşığı zeytinyağı

·         3 yemek kaşığı su

Hazırlanışı

1.       Paketten çıkan Knorr Et Çeşnisi’ni su ve yağ ile karışıtırıp 45 dakika marine edin.

2.       Soğan ve biberleri kuşbaşı et büyüklüğünde ve kare şekilde kesin.

3.       Biber, soğan ve etleri sırayla şişe dizin.

4.       Dizdiğiniz şişleri önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında orta pişmiş istiyorsanız 15 dakika, iyi pişmiş istiyorsanız 20 dk pişirin.

Afiyet olsun!
İLANDIR